| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy wykazać w deklaracji świadczenie na rzecz urzędu miasta usług zwolnionych z opodatkowania

Czy należy wykazać w deklaracji świadczenie na rzecz urzędu miasta usług zwolnionych z opodatkowania

Jesteśmy zakładem budżetowym, który wykonuje usługi na rzecz urzędu miasta i gminy. Jest to sprzedaż zwolniona z VAT. Czy powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7 jako zwolniona?

I to, niestety, nie wszystkie obowiązki z tym związane. Zastosowanie znajdzie w tym przypadku również przepis art. 90 ustawy, dotyczący odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W tej sytuacji są to czynności zwolnione z opodatkowania. Jeżeli takie wyodrębnienie nie będzie możliwe, należy ustalić wskaźnik proporcji sprzedaży opodatkowanej (czynności, od których przysługuje prawo do odliczenia podatku) w całkowitym obrocie uzyskanym z wykonywanych czynności. Na jego podstawie należy ustalić wysokość kwoty podatku naliczonego za dany okres rozliczeniowy, podlegającej odliczeniu. Proporcję tę wylicza się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu uzyskanego w roku poprzedzającym rok podatkowy. Następnie, po zakończeniu roku, dokonuje się korekty kwoty podatku naliczonego, na podstawie wskaźnika proporcji zakończonego roku, w którym dokonywano odliczenia.
• art. 43 art. 90, art. 96 ust. 3, art. 99 ust. 7, art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1144
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »