| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy wykazać w deklaracji świadczenie na rzecz urzędu miasta usług zwolnionych z opodatkowania

Czy należy wykazać w deklaracji świadczenie na rzecz urzędu miasta usług zwolnionych z opodatkowania

Jesteśmy zakładem budżetowym, który wykonuje usługi na rzecz urzędu miasta i gminy. Jest to sprzedaż zwolniona z VAT. Czy powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7 jako zwolniona?

I to, niestety, nie wszystkie obowiązki z tym związane. Zastosowanie znajdzie w tym przypadku również przepis art. 90 ustawy, dotyczący odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W tej sytuacji są to czynności zwolnione z opodatkowania. Jeżeli takie wyodrębnienie nie będzie możliwe, należy ustalić wskaźnik proporcji sprzedaży opodatkowanej (czynności, od których przysługuje prawo do odliczenia podatku) w całkowitym obrocie uzyskanym z wykonywanych czynności. Na jego podstawie należy ustalić wysokość kwoty podatku naliczonego za dany okres rozliczeniowy, podlegającej odliczeniu. Proporcję tę wylicza się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu uzyskanego w roku poprzedzającym rok podatkowy. Następnie, po zakończeniu roku, dokonuje się korekty kwoty podatku naliczonego, na podstawie wskaźnika proporcji zakończonego roku, w którym dokonywano odliczenia.
• art. 43 art. 90, art. 96 ust. 3, art. 99 ust. 7, art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1144
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tense.pl

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »