| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy wykazać w deklaracji świadczenie na rzecz urzędu miasta usług zwolnionych z opodatkowania

Czy należy wykazać w deklaracji świadczenie na rzecz urzędu miasta usług zwolnionych z opodatkowania

Jesteśmy zakładem budżetowym, który wykonuje usługi na rzecz urzędu miasta i gminy. Jest to sprzedaż zwolniona z VAT. Czy powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7 jako zwolniona?

RADA
Jeżeli Państwa zakład jest czynnym podatnikiem VAT i składa deklaracje podatkowe VAT, to obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług zwolnionych z VAT musi wykazywać w polu 20 deklaracji. Powstanie również konieczność wyodrębnienia kwoty podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu, związanej z wykonywaniem tych czynności. Jeśli natomiast zakład wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z VAT, wówczas nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych – w tym również z tytułu świadczenia określonych w pytaniu usług.
UZASADNIENIE
Co do zasady, sprzedaż zwolnioną z opodatkowania należy uwzględnić w deklaracji podatkowej VAT. Jest ona wykazywana w poz. 20 deklaracji „Dostawa towarów oraz świadczenia usług, na terytorium kraju, zwolniona od podatku”. Jeżeli zakład jest czynnym podatnikiem VAT i składa deklaracje podatkowe w okresach miesięcznych lub kwartalnych, to ma obowiązek wykazać wartość sprzedaży zwolnionej za dany okres rozliczeniowy właśnie we wskazanym polu deklaracji podatkowej.
Inaczej jest, jeżeli zakład wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z opodatkowania. Przede wszystkim, w takiej sytuacji nie ma obowiązku dokonywać rejestracji na potrzeby VAT (art. 96 ust. 3 ustawy). Jeżeli jednak podmiot gospodarczy złoży takie zgłoszenie rejestracyjne, zostanie zarejestrowany przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnik zwolniony z VAT. Będzie zatem, w myśl przepisów ustawy, posiadał status podatnika zwolnionego, który nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu rozliczeniowym. W takiej sytuacji również nie ma obowiązku wykazywania obrotu ze sprzedaży zwolnionej do czasu, gdy będą wykonywane wyłącznie te czynności. Natomiast w przypadku podjęcia czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązek ten również nie powstanie po wyborze zwolnienia podmiotowego (do wysokości nieprzekroczenia kwoty limitu obrotu, odpowiadającej wartości 10 000 euro lub podjęcia czynności wyłączonych z tego zwolnienia).
Reasumując, podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione z opodatkowania (zwolnienie przedmiotowe) lub korzystający ze zwolnienia podmiotowego nie mają obowiązku składania deklaracji VAT i wykazywania w niej dokonywanej sprzedaży zwolnionej. Jeżeli natomiast podmiot jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu oraz zwolnione z opodatkowania, to ma obowiązek wykazywania obrotu ze sprzedaży zwolnionej z VAT na terytorium kraju w deklaracji podatkowej (w przeznaczonej do tego celu rubryce nr 20).
reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »