| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania pracownikom towarów i usług częściowo sfinansowanych ze środków ZFSŚ

Jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania pracownikom towarów i usług częściowo sfinansowanych ze środków ZFSŚ

Zakupione z ZFŚS bilety do kina przekazano pracownikom za częściową odpłatnością 35%. Jeżeli przekazanie będzie zwolnione z VAT, to w jakiej wartości (netto czy brutto) wykazać je w deklaracji VAT-7?

RADA
W przypadku zakupu biletów do kina za częściową odpłatnością pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku należnego w części finansowanej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, natomiast w części, która jest finansowana przez pracowników, pracodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie. W tej części (która finansowana jest przez pracowników) przekazanie biletów należy opodatkować podatkiem VAT (pismo Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 15 grudnia 2004 r., Nr RO/436/240/2004, publ. http://sip.mf.gov.pl/). Sposób rozliczenia VAT zostanie wyjaśniony na przykładzie.
Przykład
Pracodawca kupuje bilety za 10 zł netto (10,70 zł brutto). 35% ceny biletu finansowane jest ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w pozostałej części koszt biletu finansowany jest przez pracowników. A zatem:
pracodawcy przysługuje prawo do odliczenia 46 gr od każdego biletu (0,70 zł x 65%),
sprzedaż biletów pracownikom należy wykazać w deklaracji VAT-7 pracodawcy jako sprzedaż opodatkowaną stawką 7%, przyjmując jako podstawę opodatkowania 6,50 zł (10 zł x 65%; poz. 24 deklaracji VAT-7) oraz podatek w wysokości 46 gr (6,50 zł x 7%).

• art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »