| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania pracownikom towarów i usług częściowo sfinansowanych ze środków ZFSŚ

Jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania pracownikom towarów i usług częściowo sfinansowanych ze środków ZFSŚ

Zakupione z ZFŚS bilety do kina przekazano pracownikom za częściową odpłatnością 35%. Jeżeli przekazanie będzie zwolnione z VAT, to w jakiej wartości (netto czy brutto) wykazać je w deklaracji VAT-7?

RADA
W przypadku zakupu biletów do kina za częściową odpłatnością pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku należnego w części finansowanej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, natomiast w części, która jest finansowana przez pracowników, pracodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie. W tej części (która finansowana jest przez pracowników) przekazanie biletów należy opodatkować podatkiem VAT (pismo Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 15 grudnia 2004 r., Nr RO/436/240/2004, publ. http://sip.mf.gov.pl/). Sposób rozliczenia VAT zostanie wyjaśniony na przykładzie.
Przykład
Pracodawca kupuje bilety za 10 zł netto (10,70 zł brutto). 35% ceny biletu finansowane jest ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w pozostałej części koszt biletu finansowany jest przez pracowników. A zatem:
pracodawcy przysługuje prawo do odliczenia 46 gr od każdego biletu (0,70 zł x 65%),
sprzedaż biletów pracownikom należy wykazać w deklaracji VAT-7 pracodawcy jako sprzedaż opodatkowaną stawką 7%, przyjmując jako podstawę opodatkowania 6,50 zł (10 zł x 65%; poz. 24 deklaracji VAT-7) oraz podatek w wysokości 46 gr (6,50 zł x 7%).

• art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK