| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak amortyzować nieruchomość należącą do banku spółdzielczego

Jak amortyzować nieruchomość należącą do banku spółdzielczego

Czy lokale mieszkalne wydzielone przy budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, będące własnością banku spółdzielczego, mogą być amortyzowane stawką 1,5%, a odpisy stanowić koszty uzyskania przychodu? W świetle art. 16c updop amortyzacji nie podlegają lokale i budynki zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, czyli rozumiem, że chodzi tu o spółdzielnie mieszkaniowe.

RADA
Tak, ograniczenie prawa do amortyzacji nie dotyczy lokali mieszkalnych będących własnością banku spółdzielczego. W przypadku spełniania innych wymogów określonych przepisami ustawy taki lokal będzie mógł podlegać amortyzacji.
UZASADNIENIE
Kosztem uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 15 ust. 6 updop.
Amortyzacji podlegają, co do zasady, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy do nich podobnej.
Wyjątek od tej zasady został jednak przewidziany w art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, iż amortyzacji nie podlegają, między innymi, budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.
Wskazany przepis wyłączający uprawnienie do amortyzacji budynków i lokali zaliczanych do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych dotyczy jednak wyłącznie takich budynków i lokali, które należą do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych. Chodzi tu więc o spółdzielnie mieszkaniowe, gdyż celem tych właśnie podmiotów jest posiadanie zasobów mieszkaniowych. Przepisy ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających określają szczegółowo zakres działalności banków spółdzielczych; wynika z nich, iż celem działalności banków spółdzielczych nie jest utrzymywanie zasobów mieszkaniowych ani zapewnianie członkom spółdzielni lokali mieszkaniowych.
Także przepisy regulujące zasady funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych nie dotyczą banków spółdzielczych. Funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych zostało bowiem szczegółowo uregulowane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
Podsumowując, ograniczenie prawa do amortyzacji określone w art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dotyczy lokali mieszkalnych będących własnością banku spółdzielczego.
• art. 16c pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Marcin Sikora
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »