| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Koszty usługi gastronomicznej w księgach nabywcy

Koszty usługi gastronomicznej w księgach nabywcy

Jesteśmy czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierzamy zorganizować spotkanie z przedstawicielami firmy, z którą współpracujemy. Jak należy rozliczyć otrzymaną fakturę dokumentującą zakup usługi gastronomicznej?

W przypadku otrzymania faktury dokumentującej zakup usługi gastronomicznej muszą Państwo stosować uregulowania zawarte w przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W Państwa przypadku możemy mówić o zakupie usług obcych na cele reprezentacji i reklamy, w tym wypadku o zakupie usługi gastronomicznej.
Najważniejszą sprawą dotyczącą rozliczania otrzymanych faktur jest dla podatników możliwość odliczenia podatku naliczonego z nich wynikającego. Co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jak więc wynika z powyższego, głównym kryterium jest tutaj związek poniesionego wydatku ze sprzedażą opodatkowaną.
Z pytania wynika, że mają Państwo zamiar nabyć usługę gastronomiczną. W tej sytuacji będzie miał zastosowanie przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym unormowaniem, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
– przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż za pomocą marży, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,
– nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Państwa firma nie spełnia żadnej z powyższych przesłanek, powodujących wyłączenie z ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego. Dlatego też nie będą mieli Państwo prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT od nabytej usługi gastronomicznej.
W tej sytuacji dla celów księgowych muszą wziąć Państwo pod uwagę zapis art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem za cenę nabycia uważa się cenę zakupu składnika aktywów, obejmującą kwotę należną sprzedającemu, bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług. Skoro Państwa firma nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup usług gastronomicznych, to podatek VAT z niej wynikający zwiększy w tym wypadku cenę nabycia. Oznacza to, że całą kwotę uwidocznioną na fakturze (brutto) trzeba będzie zarachować w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Należy tego dokonać w następujący sposób: Wn konto „Koszty według rodzajów” lub konto zespołu 5 (w analityce: pozostałe koszty – koszty reprezentacji)/Ma konto „Rozliczenie zakupu”.
Sytuację przedstawioną w pytaniu można zaksięgować w poniższy sposób:
Przykład
Zorganizowano spotkanie z przedstawicielami firmy, z którą od lat trwa współpraca. Faktura VAT dokumentująca zakup usług gastronomicznych opiewała na kwotę netto 3400 zł (podatek VAT 238 zł).
Księgowanie:
1) zaewidencjonowanie faktury za nabyte usługi gastronomiczne: Wn konto „Rozliczenie zakupu” 3638 zł/Ma konto „Rozrachunki z dostawcami” 3638 zł,
2) zarachowanie nabytej usługi gastronomicznej w koszty: Wn konto „Koszty według rodzajów” lub konto zespołu 5 (w analityce: pozostałe koszty – koszty reprezentacji) 3638 zł/Ma konto „Rozliczenie zakupu” 3638 zł.
Jakub Morawiec
Podstawa prawna:
art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK