| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Koszty usługi gastronomicznej w księgach nabywcy

Koszty usługi gastronomicznej w księgach nabywcy

Jesteśmy czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierzamy zorganizować spotkanie z przedstawicielami firmy, z którą współpracujemy. Jak należy rozliczyć otrzymaną fakturę dokumentującą zakup usługi gastronomicznej?

W przypadku otrzymania faktury dokumentującej zakup usługi gastronomicznej muszą Państwo stosować uregulowania zawarte w przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W Państwa przypadku możemy mówić o zakupie usług obcych na cele reprezentacji i reklamy, w tym wypadku o zakupie usługi gastronomicznej.
Najważniejszą sprawą dotyczącą rozliczania otrzymanych faktur jest dla podatników możliwość odliczenia podatku naliczonego z nich wynikającego. Co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jak więc wynika z powyższego, głównym kryterium jest tutaj związek poniesionego wydatku ze sprzedażą opodatkowaną.
Z pytania wynika, że mają Państwo zamiar nabyć usługę gastronomiczną. W tej sytuacji będzie miał zastosowanie przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym unormowaniem, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
– przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż za pomocą marży, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,
– nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Państwa firma nie spełnia żadnej z powyższych przesłanek, powodujących wyłączenie z ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego. Dlatego też nie będą mieli Państwo prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT od nabytej usługi gastronomicznej.
W tej sytuacji dla celów księgowych muszą wziąć Państwo pod uwagę zapis art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem za cenę nabycia uważa się cenę zakupu składnika aktywów, obejmującą kwotę należną sprzedającemu, bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług. Skoro Państwa firma nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup usług gastronomicznych, to podatek VAT z niej wynikający zwiększy w tym wypadku cenę nabycia. Oznacza to, że całą kwotę uwidocznioną na fakturze (brutto) trzeba będzie zarachować w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Należy tego dokonać w następujący sposób: Wn konto „Koszty według rodzajów” lub konto zespołu 5 (w analityce: pozostałe koszty – koszty reprezentacji)/Ma konto „Rozliczenie zakupu”.
Sytuację przedstawioną w pytaniu można zaksięgować w poniższy sposób:
Przykład
Zorganizowano spotkanie z przedstawicielami firmy, z którą od lat trwa współpraca. Faktura VAT dokumentująca zakup usług gastronomicznych opiewała na kwotę netto 3400 zł (podatek VAT 238 zł).
Księgowanie:
1) zaewidencjonowanie faktury za nabyte usługi gastronomiczne: Wn konto „Rozliczenie zakupu” 3638 zł/Ma konto „Rozrachunki z dostawcami” 3638 zł,
2) zarachowanie nabytej usługi gastronomicznej w koszty: Wn konto „Koszty według rodzajów” lub konto zespołu 5 (w analityce: pozostałe koszty – koszty reprezentacji) 3638 zł/Ma konto „Rozliczenie zakupu” 3638 zł.
Jakub Morawiec
Podstawa prawna:
art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.).


reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »