| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy rozliczać należny podatek od tzw. usług medialnych

Kiedy rozliczać należny podatek od tzw. usług medialnych

Świadczymy usługi, które są wymienione w załączniku nr 3 poz. 153 do ustawy o podatku od towarów i usług. Klienci wnoszą przedpłaty na świadczone przez nas usługi. Czy wartość tych przedpłat stanowi podstawę do naliczenia i odprowadzenia VAT, czy obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności, określonej w umowie? Faktury za usługi wystawiane są w każdym miesiącu z terminem płatności do 15. dnia następnego miesiąca.

RADA
Obowiązek podatkowy powstanie w momencie upływu terminu płatności określonym w umowie dla usług medialnych. Otrzymanie przedpłaty nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego w tej części.
UZASADNIENIE
Usługi wymienione w załączniku nr 3 poz. 153 do ustawy o podatku od towarów i usług należą do tzw. grupy usług medialnych. Są to usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne (PKWiU 90.0). Do grupy usług medialnych zalicza się również dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usługi telekomunikacyjne.
Obowiązek podatkowy przy świadczeniu tych usług powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla świadczenia tych usług (art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT).
Czytelnik ma wątpliwość, czy obowiązek podatkowy powstaje również w przypadku otrzymania zaliczek na poczet tych usług. Do powstania obowiązku podatkowego dla zaliczek od dostawy towarów i wykonania usług odnosi się art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Wskazuje on, że jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część należności, a w szczególności przedpłatę, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania takiej przedpłaty.
W tym kontekście należy stwierdzić, że świadczenie usług wymienionych w poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymienione jest w grupie usług, dla których obowiązuje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Regulacja art. 19 ust. 11 nie będzie miała wobec tego zastosowania. Odnosi się ona bowiem do ogólnych zasad powstawania obowiązku podatkowego.
Wynika z tego, że ustawodawca, mając na uwadze rodzaj wykonywanej usługi jako usługi ciągłej, nie zdecydował się na opodatkowanie przedpłat dla tych usług.
Obowiązek podatkowy powstanie zatem w momencie upływu terminu płatności określonym w umowie dla usług medialnych. Otrzymanie przedpłaty nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego.
• art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Andrzej Halat
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »