| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zaliczki przekazane w walucie obcej

Jak rozliczyć zaliczki przekazane w walucie obcej

Podpisaliśmy kontrakt z polskim kontrahentem w euro. Kontrahent przesłał nam 1 lipca zaliczkę z trzech różnych kont (dwa przelewy w złotych, jeden w euro). Pieniądze wpłynęły na nasz rachunek 1, 2 i 3 lipca. Z jakim dniem i po jakim kursie powinniśmy wystawić fakturę VAT?

RADA
Fakturę należało wystawić najpóźniej do 7 lipca. Podatnik ma bowiem obowiązek wystawienia faktury w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zaliczki. Kwoty wykazane na fakturze przelicza się według średniego kursu NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli z dnia otrzymania zaliczki.
UZASADNIENIE
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, podatnik VAT podpisał z polskim kontrahentem kontrakt w euro. Otrzymał on zaliczkę na poczet przyszłych dostaw krajowych bądź świadczonych usług, część w euro, część natomiast w złotych. Ta okoliczność rodzi obowiązek podatkowy (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi podatnik otrzymuje zaliczkę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Obowiązek udokumentowania otrzymanej zaliczki fakturą wynika z kolei z § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie faktur. Faktura zaliczkowa powinna być, w myśl tego przepisu, wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.
Należy także pamiętać, iż na podstawie wymienionego rozporządzenia faktury można wystawiać w walutach obcych, przy czym kwota podatku musi być wykazana w zł (§ 9 ust. 6 rozporządzenia). Kwota otrzymanej zaliczki w euro powinna być wykazana na fakturze przynajmniej w części należnego podatku w złotych. Przeliczenie powinno nastąpić na dzień powstania obowiązku podatkowego. W przedstawionym stanie faktycznym będą to odpowiednio dni otrzymania zaliczek.
Przykład
Podatnik otrzymał 3 zaliczki:
1 lipca zaliczkę na kwotę 2000 zł,
2 lipca na kwotę 1000 zł,
3 lipca na kwotę 500 euro.
Obowiązek podatkowy z tytułu wszystkich otrzymanych zaliczek powstanie w lipcu. Z tytułu pierwszej zaliczki obowiązek podatkowy powstał 1 lipca. Fakturę należy wystawić najpóźniej do 7 lipca. Z tytułu drugiej zaliczki obowiązek podatkowy powstał 2 lipca. Fakturę należy wystawić najpóźniej do 8 lipca. Z tytułu trzeciej zaliczki obowiązek podatkowy powstał 3 lipca. Fakturę należy wystawić do 9 lipca. Na fakturze kwotę podatku należy przeliczyć na złote, posługując się kursem średnim NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego (czyli w tym przypadku na dzień 3 lipca). Gdy wszystkie zaliczki dotyczą jednej transakcji i jednego kontrahenta, można je udokumentować wystawiając jedną fakturę. Faktura ta musi być jednak wystawiona najpóźniej do 7 lipca 2005 r.
Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem faktycznym opisanym w pytaniu. Podkreślić jednak należy, że o ile nie ma przeszkód do wystawiania pomiędzy krajowymi kontrahentami faktur w obcej walucie, to brak jest możliwości dokonywania płatności w innej walucie niż polska bez zezwolenia dewizowego udzielanego przez NBP. Jeżeli płatność w EUR została dokonana bez zezwolenia dewizowego, naruszone zostały przepisy ustawy z 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe.
• art. 19 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 9 ust. 6 i § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Iwona Skrok
ekspert w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »