| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy zachowuje się prawo odliczenia podatku naliczonego przy okresowym braku sprzedaży

Czy zachowuje się prawo odliczenia podatku naliczonego przy okresowym braku sprzedaży

Nasza spółka zmieniła przedmiot działalności, rezygnując jednocześnie ze zwolnienia, z powodu wysokości obrotów. W pierwszych miesiącach nie przewidujemy sprzedaży, a tym samym nie wystąpi VAT należny. Czy VAT naliczony, który powstanie w okresie, kiedy nie wystąpi sprzedaż, może "oczekiwać" na moment odliczenia? Jaki jest termin odliczania nierozliczonego podatku naliczonego z poprzednich deklaracji VAT-7?

RADA
Podatek naliczony od dokonanych zakupów towarów i usług w okresie rozliczeniowym, w którym nie wystąpiła sprzedaż, nie przepada, o ile spełnione zostaną wszystkie warunki uprawniające do jego odliczenia, określone przepisami o VAT – np. poniesione wydatki, stanowiące koszt uzyskania przychodu, związane są z przyszłą sprzedażą opodatkowaną. W celu zachowania prawa do odliczenia należy kwotę tego podatku wykazywać w odpowiednich polach deklaracji podatkowej VAT-7, składanej za każdy okres rozliczeniowy (miesiąc). Przepisy nie wyznaczają ostatecznego terminu, do kiedy można dokonać odliczenia.
UZASADNIENIE
Podstawowym prawem czynnego podatnika VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabytych towarów i usług w zakresie, w jakim towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zasadniczo, prawo to jest realizowane w comiesięcznych rozliczeniach podatku. Wykazana kwota podatku należnego od wykonanych w danym miesiącu czynności zostaje pomniejszona o kwotę podatku wykazaną w fakturach dokumentujących nabyte towary i usługi. Jeżeli jednak w danym okresie rozliczeniowym występują wyłącznie zakupy dokumentowane fakturami VAT, natomiast podatnik nie wykonuje żadnych czynności opodatkowanych, podatek naliczony nie przepada. Należy go przenieść do rozliczenia za następny okres rozliczeniowy. Wynika to wprost z przepisu art. 86 ust. 19 ustawy. Przepisy ustawy nie określają terminu, do jakiego podatnik może gromadzić kwoty podatku naliczonego.
Przykład
Spółka dokonała we wrześniu zakupów. 16 września br. spółka otrzymała fakturę. Jednak we wrześniu nie dokonano żadnej sprzedaży. Dlatego w deklaracji za wrzesień zakup ten należy wykazać w poz. 46 i 47. Natomiast w deklaracji podatkowej VAT-7 za październik br., gdy wystąpi sprzedaż, kwotę tę należy wykazywać w polu 42 „Kwota nadwyżki z poprzedniej deklaracji” i następnie również w polach:
– 50 „Razem kwota podatku do odliczenia”,
– 59 „Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy” lub 56 kwota do zwrotu.
Według objaśnienia do deklaracji, w części D deklaracji „Rozliczenie podatku naliczonego” wykazuje się wyłącznie wartość towarów usług oraz kwotę podatku naliczonego (po uwzględnieniu wszelkich korekt) w wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia bądź zwrotu podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy deklaracja, na zasadach określonych przepisami art. 86–93, a więc również w przedstawionej sytuacji. Powtórzenie następnie tej kwoty w pozostałych polach jest tylko potwierdzeniem wartości kwoty podatku naliczonego oraz informacją, że kwota ta jest przeniesiona do następnego okresu rozliczeniowego.
Oczywiście, deklaracje podatkowe należy w takiej sytuacji składać terminowo, za każdy okres rozliczeniowy.
• art. 86 ust. 1 i 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Anna Potocka
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »