| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zapłatę zaliczki, która nastąpiła w częściach

Jak rozliczyć zapłatę zaliczki, która nastąpiła w częściach

Podpisaliśmy kontrakt z polskim kontrahentem w EUR. Kontrahent przesłał nam 1 lipca zaliczkę z trzech różnych kont (dwa przelewy w PLN, jeden w EUR). Pieniądze wpłynęły na nasz rachunek 1, 2 i 3 lipca. Z jakim dniem i po jakim kursie powinniśmy wystawić fakturę VAT?

RADA
W powyższej sytuacji należy wystawić trzy faktury. Do przeliczenia należy stosować kurs średni EUR, ogłoszony przez NBP na dzień ich wystawienia (z tego względu warto wystawić przedmiotowe faktury zaliczkowe w jednym dniu).
UZASADNIENIE
Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy). Kwoty takie dokumentowane są fakturami (tzw. fakturami zaliczkowymi), wystawianymi nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano takie należności (§ 14 rozporządzenia o fakturach).
Przepisy nie regulują szczególnego sposobu postępowania w przypadkach, gdy otrzymanie powyższych kwot rozłożone jest w czasie. W takiej sytuacji prawidłowe (i z pewnością najbezpieczniejsze) jest wystawienie tylu faktur zaliczkowych, ile nastąpiło częściowych wpłat. Dlatego też, w powyższej sytuacji należy wystawić trzy faktury zaliczkowe dokumentujące wpłaty, które nastąpiły w dniach 1, 2 i 3 lipca.
Pewne wątpliwości wzbudzają zasady przeliczania kwot wyrażonych na takich fakturach. Z treści pytania wynika, że kontrakt został zawarty w EUR, natomiast wpłat dokonano zarówno w złotówkach, jak i w EUR.
Problemu nie byłoby, gdyby § 14 ust. 3 pkt 6 rozporządzenia o fakturach nie wymagał, aby faktury zaliczkowe zawierały dane dotyczące zamówienia lub umowy, w tym cenę netto, kwotę podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy. Należałoby wówczas po prostu wystawić dwie faktury zaliczkowe w złotówkach (bez dokonywania żadnych przeliczeń) oraz jedną fakturę zaliczkową w euro (dokonując przeliczenia na podstawie kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury zaliczkowej – § 37 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego).
Skoro kontrakt został zawarty w euro, cena netto w fakturach zaliczkowych w pozycjach dotyczących zamówienia lub umowy również powinna być wyrażona w euro. Jednocześnie, zważywszy na obowiązek przeliczania kwot podatku na fakturach, uznać należy, że konieczne będzie dokonanie w tym zakresie stosownych przeliczeń.
ZAPAMIĘTAJ
W tym przypadku obowiązuje zasada, że przeliczeń dokonuje się na podstawie kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury zaliczkowej. Z tego względu warto wszystkie trzy faktury zaliczkowe wystawić w jednym dniu (w przeciwnym razie kursy przeliczeniowe stosowane na poszczególnych fakturach będą się różnić od siebie).
• art. 19 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »