| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zapłatę zaliczki, która nastąpiła w częściach

Jak rozliczyć zapłatę zaliczki, która nastąpiła w częściach

Podpisaliśmy kontrakt z polskim kontrahentem w EUR. Kontrahent przesłał nam 1 lipca zaliczkę z trzech różnych kont (dwa przelewy w PLN, jeden w EUR). Pieniądze wpłynęły na nasz rachunek 1, 2 i 3 lipca. Z jakim dniem i po jakim kursie powinniśmy wystawić fakturę VAT?

RADA
W powyższej sytuacji należy wystawić trzy faktury. Do przeliczenia należy stosować kurs średni EUR, ogłoszony przez NBP na dzień ich wystawienia (z tego względu warto wystawić przedmiotowe faktury zaliczkowe w jednym dniu).
UZASADNIENIE
Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy). Kwoty takie dokumentowane są fakturami (tzw. fakturami zaliczkowymi), wystawianymi nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano takie należności (§ 14 rozporządzenia o fakturach).
Przepisy nie regulują szczególnego sposobu postępowania w przypadkach, gdy otrzymanie powyższych kwot rozłożone jest w czasie. W takiej sytuacji prawidłowe (i z pewnością najbezpieczniejsze) jest wystawienie tylu faktur zaliczkowych, ile nastąpiło częściowych wpłat. Dlatego też, w powyższej sytuacji należy wystawić trzy faktury zaliczkowe dokumentujące wpłaty, które nastąpiły w dniach 1, 2 i 3 lipca.
Pewne wątpliwości wzbudzają zasady przeliczania kwot wyrażonych na takich fakturach. Z treści pytania wynika, że kontrakt został zawarty w EUR, natomiast wpłat dokonano zarówno w złotówkach, jak i w EUR.
Problemu nie byłoby, gdyby § 14 ust. 3 pkt 6 rozporządzenia o fakturach nie wymagał, aby faktury zaliczkowe zawierały dane dotyczące zamówienia lub umowy, w tym cenę netto, kwotę podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy. Należałoby wówczas po prostu wystawić dwie faktury zaliczkowe w złotówkach (bez dokonywania żadnych przeliczeń) oraz jedną fakturę zaliczkową w euro (dokonując przeliczenia na podstawie kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury zaliczkowej – § 37 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego).
Skoro kontrakt został zawarty w euro, cena netto w fakturach zaliczkowych w pozycjach dotyczących zamówienia lub umowy również powinna być wyrażona w euro. Jednocześnie, zważywszy na obowiązek przeliczania kwot podatku na fakturach, uznać należy, że konieczne będzie dokonanie w tym zakresie stosownych przeliczeń.
ZAPAMIĘTAJ
W tym przypadku obowiązuje zasada, że przeliczeń dokonuje się na podstawie kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury zaliczkowej. Z tego względu warto wszystkie trzy faktury zaliczkowe wystawić w jednym dniu (w przeciwnym razie kursy przeliczeniowe stosowane na poszczególnych fakturach będą się różnić od siebie).
• art. 19 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK