| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować wydatki inwestycyjne pokrywane z kapitału rezerwowego

Jak ewidencjonować wydatki inwestycyjne pokrywane z kapitału rezerwowego

Wspólnicy spółki z o o. podjęli uchwałę o przeznaczeniu kapitału rezerwowego na pokrycie wydatków inwestycyjnych w związku z modernizacją środka trwałego. Proszę o przykład, w jaki sposób należy zaksięgować tę operację.

RADA
W przypadku realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych finansowanych z kapitału rezerwowego księgowanie ponoszonych nakładów jest identyczne jak w sytuacji, gdyby nie był tworzony kapitał rezerwowy. Zgromadzone na koncie „Kapitał rezerwowy” środki są jedynie pewnym wskazaniem, że nie zostały zużytkowane na inne cele. W momencie gdy cel zostanie osiągnięty (tzn. zostały poniesione nakłady na inwestycje) i uznają Państwo, że nie potrzebują utrzymywać takiego kapitału, może nastąpić przeniesienie zgromadzonych środków na inny kapitał w spółce lub po prostu wypłata udziałowcom.
UZASADNIENIE
Kapitały rezerwowe tworzy się zgodnie ze statutem lub umową spółki. Kapitały te mogą być przeznaczone na pokrycie szczególnych strat lub wydatków spółki, np. w celu sfinansowania zamierzonych przedsięwzięć inwestycyjnych, z którymi zazwyczaj wiążą się znaczne nakłady (lub też których pozytywny wynik jest obarczony stosunkowo dużym ryzykiem). W przypadku realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych finansowanych z kapitału rezerwowego księgowanie ponoszonych nakładów jest identyczne jak w sytuacji, gdyby nie był tworzony kapitał rezerwowy. Zgromadzone na koncie „Kapitał rezerwowy” środki są jedynie pewnym wskazaniem, że nie zostały one zużytkowane na inne cele.
Przykład
Udziałowcy spółki z o.o. podjęli uchwałę w sprawie podziału wyniku finansowego netto w kwocie 50 000 zł za 2004 r., w której wskazali, że przeznaczają 40 000 zł na kapitał rezerwowy (w związku z planowaną modernizacją istniejącego obiektu). We wrześniu 2005 r. wydano na inwestycję w kwocie brutto wynikającej z faktur VAT i innych dokumentów – 36 600 zł (kwota netto 30 000 zł, VAT 6600 zł). W związku ze zrealizowaniem inwestycji wspólnicy postanowili rozwiązać kapitał i wypłacić środki udziałowcom.
Zdarzenia gospodarcze mogą być zaewidencjonowane w następujący sposób:
Dekretacja
Podjęcie uchwały o podziale zysku netto za 2004 r.
Wn konto 860 „Wynik finansowy” 50 000 zł,
Ma konto 821 „Rozliczenie wyniku finansowego za lata poprzednie” 50 000 zł.
Zaewidencjonowanie przeznaczenia części zysku na kapitał rezerwowy przeznaczony na inwestycję
Wn konto 821 „Rozliczenie wyniku finansowego za lata poprzednie” 40 000 zł,
Ma konto 808 „Kapitał rezerwowy” 40 000 zł.
Zaewidencjonowanie wydatków inwestycyjnych
Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu” 36 600 zł,
Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami” 36 600 zł,

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK