| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zwrot VAT przy nabyciu samochodu przez obywatela Danii

Zwrot VAT przy nabyciu samochodu przez obywatela Danii

Obywatelka Danii nabyła samochód osobowy u dealera w Polsce i zamierza go sprowadzić do Danii. Jakie w przypadku takiej transakcji ciążą na niej obowiązki w podatku od towarów i usług? Czy w opisanym przypadku ta sama osoba - obywatelka Danii - ma jakieś możliwości odzyskania podatku w Polsce?

Jeżeli samochód byłby używany (nie byłby nowym środkiem transportu w rozumieniu ustawy o VAT, czyli nie przejechał więcej niż 6000 km i/lub od momentu dopuszczenia go do użytku nie minęło więcej niż 6 miesięcy), to nie mamy do czynienia z dostawą wewnątrzwspólnotową lub wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). Nie trzeba zatem zapłacić od takiej czynności podatku. Należy natomiast ustalić w lokalnych władzach skarbowych, czy są jakieś druki zaświadczające o braku obowiązku zapłaty VAT i czy należy je złożyć w celu rejestracji samochodu w tym kraju (w Polsce jest to formularz VAT-24, czyli wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku płacenia podatku; samo zaświadczenie wydawane jest na formularzu VAT-25).
Powyższe uwagi nie dotyczą zakupu pojazdów nowych. W tym bowiem przypadku wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) oraz wewnątrzwspólnotowa dastawa towarów (WNT) mają miejsce nawet wtedy, gdy dostawca i nabywca nie są podatnikami VAT.
Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku zakupu nowego samochodu powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dostawy w Polsce oraz prawdopodobnie z tytułu nabycia nowego środka transportu – w Danii, co wiąże się z koniecznością naliczenia 22 proc. VAT od dokonanej dostawy i podatku od wartości dodanej w Danii. Czyni to transakcję znacznie mniej opłacalną.
Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom przyznaje możliwość ubiegania się o zwrot podatku naliczonego na rzecz podmiotów nieposiadających siedziby, miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, niezarejestrowanym na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium RP. Zgodnie jednak z § 3 przedmiotowego rozporządzenia zwrot podatku przysługuje podmiotom uprawnionym, gdy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług zwrot lub prawo do pomniejszenia podatku należnego przysługuje podatnikom VAT. Samochód nabyty przez obywatelkę Danii trudno jednak uznać za wydatek, który można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, dlatego taki zwrot byłby prawdopodobnie zakwestionowany przez organy skarbowe.
Należy także pamiętać, że aby wystąpić o zwrot podatku na podstawie powyższego rozporządzenia, osoba nabywająca w Polsce samochód osobowy musiałaby być zarejestrowana dla celów VAT w Danii.
Ireneusz Krawczyk
radca prawny w Kancelarii Prawnej „J. Chałas i Wspólnicy”
Podstawa prawna:
ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.);
rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 89, poz. 851).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »