| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zwrot VAT przy nabyciu samochodu przez obywatela Danii

Zwrot VAT przy nabyciu samochodu przez obywatela Danii

Obywatelka Danii nabyła samochód osobowy u dealera w Polsce i zamierza go sprowadzić do Danii. Jakie w przypadku takiej transakcji ciążą na niej obowiązki w podatku od towarów i usług? Czy w opisanym przypadku ta sama osoba - obywatelka Danii - ma jakieś możliwości odzyskania podatku w Polsce?

Jeżeli samochód byłby używany (nie byłby nowym środkiem transportu w rozumieniu ustawy o VAT, czyli nie przejechał więcej niż 6000 km i/lub od momentu dopuszczenia go do użytku nie minęło więcej niż 6 miesięcy), to nie mamy do czynienia z dostawą wewnątrzwspólnotową lub wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). Nie trzeba zatem zapłacić od takiej czynności podatku. Należy natomiast ustalić w lokalnych władzach skarbowych, czy są jakieś druki zaświadczające o braku obowiązku zapłaty VAT i czy należy je złożyć w celu rejestracji samochodu w tym kraju (w Polsce jest to formularz VAT-24, czyli wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku płacenia podatku; samo zaświadczenie wydawane jest na formularzu VAT-25).
Powyższe uwagi nie dotyczą zakupu pojazdów nowych. W tym bowiem przypadku wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) oraz wewnątrzwspólnotowa dastawa towarów (WNT) mają miejsce nawet wtedy, gdy dostawca i nabywca nie są podatnikami VAT.
Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku zakupu nowego samochodu powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dostawy w Polsce oraz prawdopodobnie z tytułu nabycia nowego środka transportu – w Danii, co wiąże się z koniecznością naliczenia 22 proc. VAT od dokonanej dostawy i podatku od wartości dodanej w Danii. Czyni to transakcję znacznie mniej opłacalną.
Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom przyznaje możliwość ubiegania się o zwrot podatku naliczonego na rzecz podmiotów nieposiadających siedziby, miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, niezarejestrowanym na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium RP. Zgodnie jednak z § 3 przedmiotowego rozporządzenia zwrot podatku przysługuje podmiotom uprawnionym, gdy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług zwrot lub prawo do pomniejszenia podatku należnego przysługuje podatnikom VAT. Samochód nabyty przez obywatelkę Danii trudno jednak uznać za wydatek, który można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, dlatego taki zwrot byłby prawdopodobnie zakwestionowany przez organy skarbowe.
Należy także pamiętać, że aby wystąpić o zwrot podatku na podstawie powyższego rozporządzenia, osoba nabywająca w Polsce samochód osobowy musiałaby być zarejestrowana dla celów VAT w Danii.
Ireneusz Krawczyk
radca prawny w Kancelarii Prawnej „J. Chałas i Wspólnicy”
Podstawa prawna:
ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.);
rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 89, poz. 851).


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK