| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy pojazd kolekcjonerski podlega akcyzie

Czy pojazd kolekcjonerski podlega akcyzie

Dokonałem nabycia pojazdu z Niemiec - samochodu kolekcjonerskiego. Czy, zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym, powinienem zapłacić podatek akcyzowy przed zarejestrowaniem go w wydziale komunikacji?

RADA
Pojazdy kolekcjonerskie, sklasyfikowane według PKWiU pod numerem 92.31 oraz posiadające kod CN 9705, nie mieszczą się w katalogu wyrobów akcyzowych, a zatem nie podlegają obowiązkowi zapłaty podatku akcyzowego z tytułu ich nabycia.
UZASADNIENIE
Podatkowi akcyzowemu podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym są obowiązane:
• po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego,
• dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.
Jednocześnie, w celach uściślenia, należy przywołać brzmienie załącznika nr 1 poz. 59 do ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym podatkowi akcyzowemu podlegają pojazdy samochodowe i inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, zaklasyfikowane do grupy CN 8703 oraz PKWiU 34.10.2.
Pojazdy kolekcjonerskie mieszą się natomiast w grupowaniu PKWiU 92.31.10.00.90, pod którym to symbolem zostały sklasyfikowane dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki pozostałe, gdzie indziej niewymienione, klasyfikowane w Nomenklaturze Scalonej do kodu CN 9705.
Jeżeli zatem przedmiotowy samochód jest pojazdem kolekcjonerskim, sklasyfikowanym według PKWiU pod numerem 92.31 oraz posiadającym kod CN 9705, wówczas podmiot, który nabył ten pojazd od kontrahenta z Niemiec, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego z tytułu tego nabycia przed jego rejestracją w Polsce. Pojazd ten nie został wymieniony w katalogu wyrobów akcyzowych wyszczególnionych w załączniku nr 1 do ustawy.
• art. 80 ust. 1, art. 81 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 160, poz. 1341
• § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – Dz.U. Nr 89, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 760
Ewa Michalak
specjalista w zakresie podatku akcyzowego


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »