| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sprzeciw na korektę deklaracji dokonaną przez organ podatkowy podlega opłacie skarbowej

Czy sprzeciw na korektę deklaracji dokonaną przez organ podatkowy podlega opłacie skarbowej

Od 1 września br. urzędy skarbowe mogą w określonych sytuacjach same dokonywać korekty składanych deklaracji podatkowych. Wiem, że w przypadku gdy nie zgodzę się z taką korektą, mogę wnieść sprzeciw do organu, który skorygował deklarację. Czy takie pismo podlega opłacie skarbowej?

Opłata skarbowa: W przypadku wniesienia przez podatnika sprzeciwu na korektę deklaracji podatkowej dokonaną przez organ podatkowy nie uiszcza się opłaty skarbowej.
Nie, wniesiony przez podatnika sprzeciw na dokonaną przez organ podatkowy korektę deklaracji nie podlega opłacie skarbowej. Przypomnijmy, że opłacie skarbowej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej m.in. podania, tj. żądania, wnioski, odwołania czy zażalenia, a także załączniki do podań (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o opłacie skarbowej).
Ustawa o opłacie skarbowej w przytoczonym przepisie określa podanie jako dokument podlegający obowiązkowi wniesienia tej opłaty. Brak w niej jednak precyzyjnej i jednoznacznej definicji podania. Zdaniem Ministerstwa Finansów, które wypowiedziało się w tej sprawie, z treści art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy wynika, że przedmiotem opłaty skarbowej nie są jedynie pisma będące podaniami, ale de facto żądania, odwołania, zażalenia, mające za przedmiot konkretną sprawę administracyjną. Podanie odnosi się do konkretnej (jednej) sprawy administracyjnej (pismo z 22 października 2002 r., nr LK-1759/LM/BG/02).
O podleganiu opłacie skarbowej będą zatem decydować określone warunki, które powinno spełniać dane pismo. Powinno ono przede wszystkim:
• dotyczyć konkretnej sprawy administracyjnej,
• posiadać w swojej treści element żądania określonego zachowania się organu.
Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów, które w jednym z pism stwierdziło, że podania w swej istocie stanowią (…) pisma składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej celem spowodowania określonego działania organu administracyjnego, np. dokonania czynności urzędowej czy wydania zaświadczenia bądź zezwolenia. Istotne natomiast jest, aby żądanie, jako niezbędny element treści podania, stanowiło wyraz uzewnętrznienia woli konkretnego podmiotu (pismo z 20 czerwca 2001 r., nr LK-907/LM/BG/01). W związku z tym sprzeciw na korektę deklaracji wniesiony do organu podatkowego, który dokonał tej korekty, jako nieposiadający cech podania, nie podlega opłacie skarbowej.
Sławomir Liżewski
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•  ustawa z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej – j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 153, poz. 1272


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »