| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć w księgach rachunkowych przewalutowanie w celu zapłaty za materiał

Jak ująć w księgach rachunkowych przewalutowanie w celu zapłaty za materiał

Za pośrednictwem banku prowadzącego nasze rachunki walutowe zakupiliśmy z posiadanych środków pieniężnych wyrażonych w USD inną walutę, tj. euro, przeznaczoną na zakup materiałów. Jak prawidłowo wycenić tę operację? Czy w jej wyniku powstaną różnice kursowe i jak je prawidłowo wyliczyć pod względem podatkowym?

RADA
Sama zamiana posiadanych środków pieniężnych w dolarach amerykańskich na euro nie powoduje powstania różnic kursowych (ani w myśl ustawy o rachunkowości, ani według ustaw o podatku dochodowym). Różnice kursowe powstaną natomiast w momencie zapłaty za materiały.
UZASADNIENIE
Prawo podatkowe zalicza różnice kursowe do przychodów lub kosztów uzyskania przychodu według zasady kasowej. Oznacza to, że różnice kursowe, które nie są zrealizowane (czyli nie wynikają z rzeczywistego ruchu pieniądza), nie mają znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania. W przedstawionej przez Państwa sytuacji należałoby sądzić, że tak właśnie się stało – nastąpiło przewalutowanie środków pieniężnych z USD na euro. Konwersja waluty USD na euro nie jest w zamierzeniu ani odsprzedażą dolarów amerykańskich bankowi, ani zakupem euro w tym banku (a więc nie można uznać, że nastąpił rzeczywisty ruch pieniądza). Jest po prostu zamianą jednej waluty na drugą, która to zamiana nie powoduje powstania różnic kursowych ani pod względem rachunkowym, ani pod względem podatkowym. Jest zamianą waluty USD o określonej wartości na taką samą wartość środków pieniężnych w walucie euro.
Pośrednim potwierdzeniem, że różnice kursowe nie powstają przy przewalutowaniu jednej waluty na drugą, jest informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Cieszynie z 2 marca 2004 r. (sygnatura PDI/1- -415-19/04), gdzie w przypadku przeszacowania kredytu w walucie obcej stwierdza się, że:
Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej i jego spłata w walucie obcej może rodzić skutek w postaci różnic kursowych. Jeżeli wydatki na spłatę kredytu przekroczą (lub są mniejsze) jego wartość określoną w złotych na dzień otrzymania kredytu, a spowodowane to zostanie różnymi kursami walut z dnia zaciągnięcia i spłaty kredytu, to powstałe w ten sposób różnice mają bezpośredni wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Natomiast sama operacja przewalutowania nie wywiera skutków podatkowych, gdyż sprowadza się jedynie do przeliczenia kwoty kredytu zaciągniętego w dewizach na złote. Jeżeli nawet przewalutowanie spowoduje zwiększenie lub zmniejszenie zarachowanej kwoty, to powstałe różnice wiążą się z wyceną kredytu i, jako niezrealizowane, nie mogą wywierać skutków podatkowych. Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 22 ust. 1 ww. ustawy różnice kursowe w rozumieniu podatkowym występują wtedy, gdy pomiędzy dniem zarachowania kosztu a dniem zapłaty występują różne kursy walut. Przewalutowanie kredytu dewizowego na kredyt złotowy skutkuje tym, że od tego momentu podatnik spłaca kredyt w złotych, czyli nie dochodzi do realizacji różnic z tytułu różnych kursów walut na dzień zaciągnięcia i spłaty kredytu. Zatem, jeżeli nawet w wyniku przewalutowania kwota kredytu wzrosła w stosunku do wcześniej zarachowanej, to zapłata przewalutowanej części kredytu stanowi nadal spłatę kredytu, która, co do zasady, nie jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodów.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »