| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie dane powinna zawierać wewnętrzna faktura korygująca

Jakie dane powinna zawierać wewnętrzna faktura korygująca

Czy wystawiając wewnętrzną fakturę korygującą do noty kredytowej przy WNT (w związku ze zwrotem towaru) należy ująć w wewnętrznej fakturze korygującej tylko zwrócony towar (ograniczyć się do ujęcia pozycji, które dotyczą zwróconego towaru), czy też ująć wszystkie pozycje z pierwotnej faktury?

RADA
Faktura wewnętrzna korygująca, wystawiana w związku ze zwrotem towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie musi wskazywać wszystkich pozycji z pierwotnej faktury. Wystarczy, że będzie zawierać dane dotyczące zwracanych towarów.
UZASADNIENIE
Do faktur wewnętrznych stosuje się szereg przepisów dotyczących „zwykłych” faktur, w tym przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących (§ 25 ust. 1 rozporządzenia o fakturach).
Z odpowiednio stosowanych przepisów § 16 rozporządzenia o fakturach wynika, że faktura korygująca (także faktura wewnętrzna korygująca) winna zawierać co najmniej:
1) oznaczenie faktury; prawidłowym oznaczeniem wystawianej korekty będzie „FAKTURA WEWNĘTRZNA KORYGUJĄCA”;
2) numer kolejny faktury wewnętrznej korygującej oraz datę jej wystawienia;
3) następujące dane zawarte w fakturze wewnętrznej, której dotyczy faktura wewnętrzna korygująca:
– imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy (unijnego dostawcy) i nabywcy oraz ich adresy,
– numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,
– dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury wewnętrznej będącej przedmiotem korekty,
– nazwę towarów będących przedmiotem zwrotu;
4) wskazanie ilości zwracanych towarów;
5) kwotę zmniejszenia podatku należnego.
Mając na uwadze powyższe, należy dojść do wniosku, że faktura wewnętrzna korygująca, wystawiana w związku ze zwrotem towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie musi wskazywać wszystkich pozycji z pierwotnej faktury. Wystarczy, że będzie zawierać wymienione powyżej dane dotyczące zwracanych towarów.
• § 25 ust. 1 w zw. z § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »