| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT

W czerwcu 2004 r. otrzymałem jako agent fakturę VAT za niedobory towarów z naliczonym 22% VAT. Czynność ta nie powinna być opodatkowana VAT. Jednak odliczyliśmy podatek z tej faktury. Czekamy na korektę faktury. Czy mieliśmy prawo odliczyć VAT i kiedy ewentualnie możemy go skorygować?

Jeżeli w czerwcu 2004 r. odliczyli Państwo VAT z faktury dokumentującej stwierdzone niedobory, to zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami nie mieli Państwo takiego prawa, przez co zawyżyliście w deklaracji kwotę podatku naliczonego. W tej sytuacji, mimo że czekają Państwo na korektę faktury, na podstawie której dokonaliście odliczenia, aby obniżyć kwotę zawyżonego podatku – nie musicie jej posiadać. Wprawdzie przepisy stanowią, że nabywca dokonuje obniżenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę korygującą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać takiej korekty przed otrzymaniem faktury korygującej. W takim przypadku jest wskazane jak najszybsze dokonanie korekty deklaracji, przed ewentualną kontrolą urzędu skarbowego.
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797, uchylony z dniem 1 czerwca 2005 r.
• art. 88 ust. 3a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Magdalena Piwowarska
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »