| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy wnieść opłatę skarbową

Kiedy należy wnieść opłatę skarbową

Wystąpiłem do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Polecono mi wnieść opłatę skarbową w znaczkach. Czy muszę za to dodatkowo płacić?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy wydawaniu zaświadczeń na wniosek zainteresowanego należy wnieść stosowną opłatę skarbową.

Ponadto, opłacie skarbowej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podania, żądania, odwołania, zażalenia i załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego oraz zezwolenia, pozwolenia, koncesje wydawane na wniosek zainteresowanego. Opłacie skarbowej podlegają również dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnictwa oraz ich odpisy, weksle oraz dokumenty zawierające oświadczenie woli poręczyciela. Należy pamiętać, że obowiązek opłacania opłaty skarbowej istnieje również w przypadku wykonywania zadań z zakresu administracji publicznej przez podmioty inne niż organy administracji rządowej i samorządowej. Dotyczy to jednak tylko składanych do tych podmiotów podań i załączników do podań oraz wydawania zaświadczeń i zezwoleń.

Kwoty stawek opłaty skarbowej są zróżnicowane i uzależnione od rodzaju czynności lub dokumentu. Wysokość kwot należnych od poszczególnych czynności lub dokumentów jest ściśle określona w załączniku do ustawy. I tak na przykład od podania opłata skarbowa wynosi obecnie 5 zł, a od załącznika od podania 50 gr. Przy sporządzeniu aktu małżeństwa opłata wynosi 75 zł, od wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu 100 zł, od promesy koncesji 83 zł, od zaświadczenia w sprawie zaległości w zobowiązaniach podatkowych 15 zł, od dokumentów ustanawiających pełnomocnika 15 zł, od zezwolenia na otwarcie na terytorium Polski oddziału banku zagranicznego 11 400 zł.
Piotr Polański

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK