| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób udokumentować przekazanie drukarki do zniszczenia i jak rozliczyć zakup nowej

W jaki sposób udokumentować przekazanie drukarki do zniszczenia i jak rozliczyć zakup nowej

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jestem podatnikiem VAT. Drukarka, której używam, zepsuła się i nie nadaje się do naprawy. Chcę ją zniszczyć i kupić nową. Jak powinien wyglądać protokół zniszczenia? Czy muszę zapłacić VAT od tej czynności? Czy nowa drukarka stanowi koszt w momencie zakupu?

Przykład
Podatnik nabył trzy drukarki:
Drukarka A o wartości 300 zł
– brak obowiązku wprowadzenia do ewidencji wyposażenia (wartość poniżej 1500 zł),
– stanowi koszt uzyskania przychodu w miesiącu oddania do używania.
Drukarka B o wartości 2 500 zł
– obowiązek wprowadzenia do ewidencji wyposażenia lub do ewidencji środków trwałych w zależności od decyzji podatnika,
– zakup stanowi koszt w miesiącu oddania do używania w przypadku nieuznania drukarki za środek trwały,
– uznanie zakupionej drukarki za środek trwały uprawnia podatnika, w przypadku gdy wartość drukarki jest równa lub niższa niż 3500 zł, do dokonania:
 jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania do używania lub w miesiącu następnym, 
 odpisów amortyzacyjnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono drukarkę do ewidencji.
Drukarka C o wartości 3600 zł
– obowiązek wprowadzenia zakupionej drukarki do ewidencji środków trwałych,
– obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono drukarkę do ewidencji.
• § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
• art. 22d ust. 1, art. 22f ust. 3, art. 22h, art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »