| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób udokumentować przekazanie drukarki do zniszczenia i jak rozliczyć zakup nowej

W jaki sposób udokumentować przekazanie drukarki do zniszczenia i jak rozliczyć zakup nowej

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jestem podatnikiem VAT. Drukarka, której używam, zepsuła się i nie nadaje się do naprawy. Chcę ją zniszczyć i kupić nową. Jak powinien wyglądać protokół zniszczenia? Czy muszę zapłacić VAT od tej czynności? Czy nowa drukarka stanowi koszt w momencie zakupu?

RADA
Protokół likwidacji środka trwałego (wzór zamieszczono na płycie CD nr 6 dołączonej do nr 12 Mk) oraz wyposażenia powinien zawierać datę likwidacji oraz przyczynę likwidacji, którą w sytuacji opisanej w pytaniu będzie naturalne zużycie sprzętu na skutek eksploatacji. Nie spowoduje to obowiązku zapłaty VAT. Jeśli chodzi o ujęcie zakupu nowej drukarki w kosztach, decydujące znaczenie będzie miała tutaj jej wartość. Szczegóły wraz z przykładami – w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Osoby fizyczne prowadzące księgę przychodów i rozchodów zobowiązane są do prowadzenia:
• ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
• ewidencji wyposażenia (jeśli jego wartość początkowa przekracza 1500 zł).
W obydwu tych ewidencjach dokonuje się zapisu dotyczącego m.in. daty nabycia oraz daty likwidacji środków trwałych lub wyposażenia. Protokół likwidacji środka trwałego oraz wyposażenia powinien zawierać datę likwidacji oraz przyczynę likwidacji, którą zgodnie z sytuacją opisaną w pytaniu będzie naturalne zużycie sprzętu na skutek eksploatacji, które mieści się w ogólnym ryzyku prowadzenia działalności gospodarczej.
WAŻNE!
Jeżeli zepsuta drukarka wskutek zużycia nie stanowi żadnej wartości ekonomicznej, czyli nie będzie odsprzedana na części, to taka likwidacja nie ma wpływu na podatek dochodowy, jak również na podatek od towarów i usług, a sporządzony przez podatnika protokół zniszczenia potwierdza utratę wartości wraz z określeniem jej fizycznej likwidacji.
Natomiast w przypadku sprzedaży części drukarki powstanie przychód z tego tytułu jednocześnie opodatkowany VAT.
Wartość nabycia zepsutej drukarki może wpływać na koszty podatkowe jeżeli podatnik dokonywał odpisów amortyzacyjnych i na dzień likwidacji amortyzacja nie była zakończona. W takim przypadku wartość nie w pełni umorzonych środków trwałych, które utraciły swoją przydatność gospodarczą z powodu zużycia, nie zaś z powodu zmiany rodzaju działalności, stanowi koszty uzyskania przychodu.
Jeśli natomiast chodzi o możliwość jednorazowego obciążenia kosztów uzyskania przychodu wartością nowo zakupionej drukarki, to taka możliwość istnieje tylko w przypadku, gdy wartość początkowa nie przekracza 3500 zł. Nieprzekroczenie tej granicy powoduje, iż na podstawie art. 22d ust. 1 lub art. 22f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na nabycie drukarki stanowią koszty uzyskania przychodu w miesiącu oddania jej do używania.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »