| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy korekta premii od obrotu powinna być zaliczona do kosztów

Kiedy korekta premii od obrotu powinna być zaliczona do kosztów

Czy otrzymana przez spółkę w 2005 r. korekta noty księgowej obciążeniowej z tytułu premii od obrotu uzyskanego w 2004 r. oraz faktura VAT dotycząca premii pieniężnej od obrotu za 2004 r. powinny stanowić koszt uzyskania przychodów roku 2004 czy 2005?

RADA
Spółka powinna zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatek dotyczący premii. Natomiast potrącenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą wynikającą z faktury VAT a kwotą zapłaconej premii powinno nastąpić w roku jej poniesienia.
UZASADNIENIE
Premia pieniężna udzielana nabywcy przez sprzedawcę, w ramach realizowanej przez nich sprzedaży, nie odnosi się do jednej konkretnej transakcji, lecz stanowi odrębne świadczenie, przyznane za spełnienie określonych warunków, tj. za osiągnięcie pewnego pułapu obrotów w określonym czasie. Ma ona stanowić dla nabywcy bodziec do zwiększenia zakupów, a spółka oczekuje zwiększenia osiąganych przez siebie przychodów. Poniesienie wydatku w postaci premii pieniężnej za zwiększenie wartości transakcji z kontrahentem jest więc racjonalne i gospodarczo uzasadnione i między tym wydatkiem a uzyskanym przychodem występuje związek przyczynowo-skutkowy.
Jak wynika z pytania, wypłacenie premii zgodnie z notą księgową obciążeniową nastąpiło na podstawie analizy obrotów. Oznacza to, iż kwota tej premii została określona w okresie, w którym dokonywane były transakcje z kontrahentem, a zatem możliwe było zarachowanie tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów. Spółka powinna zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatek dotyczący premii. Natomiast potrącenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą wynikającą z faktury VAT a kwotą zapłaconej premii powinno nastąpić w roku jej poniesienia.
• art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
Marek Żochowski
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »