| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy korekta premii od obrotu powinna być zaliczona do kosztów

Kiedy korekta premii od obrotu powinna być zaliczona do kosztów

Czy otrzymana przez spółkę w 2005 r. korekta noty księgowej obciążeniowej z tytułu premii od obrotu uzyskanego w 2004 r. oraz faktura VAT dotycząca premii pieniężnej od obrotu za 2004 r. powinny stanowić koszt uzyskania przychodów roku 2004 czy 2005?

RADA
Spółka powinna zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatek dotyczący premii. Natomiast potrącenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą wynikającą z faktury VAT a kwotą zapłaconej premii powinno nastąpić w roku jej poniesienia.
UZASADNIENIE
Premia pieniężna udzielana nabywcy przez sprzedawcę, w ramach realizowanej przez nich sprzedaży, nie odnosi się do jednej konkretnej transakcji, lecz stanowi odrębne świadczenie, przyznane za spełnienie określonych warunków, tj. za osiągnięcie pewnego pułapu obrotów w określonym czasie. Ma ona stanowić dla nabywcy bodziec do zwiększenia zakupów, a spółka oczekuje zwiększenia osiąganych przez siebie przychodów. Poniesienie wydatku w postaci premii pieniężnej za zwiększenie wartości transakcji z kontrahentem jest więc racjonalne i gospodarczo uzasadnione i między tym wydatkiem a uzyskanym przychodem występuje związek przyczynowo-skutkowy.
Jak wynika z pytania, wypłacenie premii zgodnie z notą księgową obciążeniową nastąpiło na podstawie analizy obrotów. Oznacza to, iż kwota tej premii została określona w okresie, w którym dokonywane były transakcje z kontrahentem, a zatem możliwe było zarachowanie tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów. Spółka powinna zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatek dotyczący premii. Natomiast potrącenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą wynikającą z faktury VAT a kwotą zapłaconej premii powinno nastąpić w roku jej poniesienia.
• art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
Marek Żochowski
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wiesława Kulig-Wyporska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »