| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > VAT a koszty uzyskania przychodu

VAT a koszty uzyskania przychodu

Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się różnorodną działalnością. Figurujemy również jako zarejestrowani podatnicy VAT. Po zakupie od firmy X towaru za kwotę brutto 1464 zł (w tym VAT 264 zł) okazało się, że jest to firma nieistniejąca w rejestrze podatników VAT w żadnym urzędzie skarbowym. Z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT nie możemy odliczyć VAT-u naliczonego zawartego w wystawionej dla nas fakturze. Czy możliwe jest zaliczenie VAT-u wynikającego z tej faktury do kosztów uzyskania przychodów? Jak zaksięgować zaistniałe zdarzenie w księgach rachunkowych spółki?

ODPOWIEDŹ:
Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym przypadku spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych VAT niepodlegający odliczeniu od podatku należnego.
WYJAŚNIENIE:
W księgach rachunkowych ewidencja powyższych zdarzeń powinna przedstawiać się następująco:
1. Dane z faktury VAT wystawionej przez firmę X 1 464 zł
Wn konto „Rozliczenie zakupu”,
Ma konto „Rozrachunki z dostawcami”.
2. Przyjęcie towarów do magazynu w cenie netto (spółka ewidencjonuje towary według zasady „pierwsze weszło – pierwsze wyszło”) 1 200 zł
Wn konto „Towary”,
Ma konto „Rozliczenie zakupu”.
3. Rozliczenie podatku VAT 264 zł
Wn konto „Koszty według rodzaju”
(w analityce: „Podatki i opłaty”),
Ma konto „Rozliczenie zakupu”.
Zapisy na kontach:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W przypadku gdy sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). Przy czym należy zauważyć, że przepis powyższy nie dotyczy sytuacji, gdy faktura nie dokumentuje żadnej sytuacji – w tym przypadku zastosowanie będzie miał § 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia. Z powyższego wynika, że spółka nie ma prawa odliczyć zapłaconego podatku.
W związku z tym, iż podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur, podatnik może skorzystać z dyspozycji wskazanego przepisu i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek naliczony, który został wykazany na fakturze nieuprawniającej do odliczenia.
PODSTAWA PRAWNA:
• § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.).
Jadwiga Godlewska


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »