| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > VAT a koszty uzyskania przychodu

VAT a koszty uzyskania przychodu

Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się różnorodną działalnością. Figurujemy również jako zarejestrowani podatnicy VAT. Po zakupie od firmy X towaru za kwotę brutto 1464 zł (w tym VAT 264 zł) okazało się, że jest to firma nieistniejąca w rejestrze podatników VAT w żadnym urzędzie skarbowym. Z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT nie możemy odliczyć VAT-u naliczonego zawartego w wystawionej dla nas fakturze. Czy możliwe jest zaliczenie VAT-u wynikającego z tej faktury do kosztów uzyskania przychodów? Jak zaksięgować zaistniałe zdarzenie w księgach rachunkowych spółki?

ODPOWIEDŹ:
Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym przypadku spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych VAT niepodlegający odliczeniu od podatku należnego.
WYJAŚNIENIE:
W księgach rachunkowych ewidencja powyższych zdarzeń powinna przedstawiać się następująco:
1. Dane z faktury VAT wystawionej przez firmę X 1 464 zł
Wn konto „Rozliczenie zakupu”,
Ma konto „Rozrachunki z dostawcami”.
2. Przyjęcie towarów do magazynu w cenie netto (spółka ewidencjonuje towary według zasady „pierwsze weszło – pierwsze wyszło”) 1 200 zł
Wn konto „Towary”,
Ma konto „Rozliczenie zakupu”.
3. Rozliczenie podatku VAT 264 zł
Wn konto „Koszty według rodzaju”
(w analityce: „Podatki i opłaty”),
Ma konto „Rozliczenie zakupu”.
Zapisy na kontach:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W przypadku gdy sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (§ 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). Przy czym należy zauważyć, że przepis powyższy nie dotyczy sytuacji, gdy faktura nie dokumentuje żadnej sytuacji – w tym przypadku zastosowanie będzie miał § 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia. Z powyższego wynika, że spółka nie ma prawa odliczyć zapłaconego podatku.
W związku z tym, iż podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur, podatnik może skorzystać z dyspozycji wskazanego przepisu i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek naliczony, który został wykazany na fakturze nieuprawniającej do odliczenia.
PODSTAWA PRAWNA:
• § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.).
Jadwiga Godlewska


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »