| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatek na remont samochodu jest kosztem w przypadku rezygnacji z odszkodowania

Czy wydatek na remont samochodu jest kosztem w przypadku rezygnacji z odszkodowania

Spółka używa samochodu osobowego w ramach leasingu operacyjnego. Jest on objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Na skutek wypadku samochód uległ niewielkiemu uszkodzeniu i będzie potrzebny jego remont. Aby nie utracić zniżek ubezpieczeniowych, spółka nie wystąpi jednak do ubezpieczyciela o odszkodowanie. Czy koszt remontu tego samochodu może być kosztem uzyskania przychodu?

Naprawa samochodu: Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na remonty powypadkowe zależy od objęcia samochodu ubezpieczeniem dobrowolnym. Jednak zaliczenie tych wydatków do kosztów nie jest uzależnione od uzyskania przychodów z ubezpieczenia. Dlatego wydatki na remont samochodu mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu bez względu na to, czy spółka otrzyma, czy też nie otrzyma odszkodowania wynikającego z dobrowolnego ubezpieczenia tego samochodu.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodu strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym (art. 16 ust. 1 pkt 50 updop).
Przepis ten uzależnia możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na remonty powypadkowe od objęcia samochodu dobrowolnym ubezpieczeniem. Zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu nie jest jednak uzależnione od uzyskania przychodów z ubezpieczenia.
Przychód z odszkodowania powstaje w momencie jego otrzymania. A zatem jeżeli spółka nie otrzyma odszkodowania, to nie osiągnie z tego tytułu przychodu. Nie jest to jednak warunek zaliczenia do kosztów wydatków na remont samochodu.
Zaliczenie wydatków na remont samochodu do kosztów podatkowych nie jest bowiem uzależnione od uzyskania bezpośredniego przychodu z odszkodowania. Wydatki te są związane z bieżącym funkcjonowaniem spółki. Na podstawie art. 15 ust. 1 updop za koszty poniesione w celu uzyskania przychodu uważa się nie tylko koszty poniesione w celu uzyskania bezpośredniego przychodu, ale również koszty związane z funkcjonowaniem spółki. W tym przypadku celem remontu było przede wszystkim przywrócenie samochodu do stanu umożliwiającego używanie go na potrzeby spółki. A zatem wydatki na ten cel mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu niezależnie od tego, czy spółka otrzyma, czy też nie otrzyma odszkodowania wynikającego z dobrowolnego ubezpieczenia samochodu.
Krzysztof Lis
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »