| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto obowiązany jest rozliczyć podatek w przypadku wypłaty dochodu współwłaścicielom przez zarządcę nieruchomości wspólnej

Kto obowiązany jest rozliczyć podatek w przypadku wypłaty dochodu współwłaścicielom przez zarządcę nieruchomości wspólnej

Zarządca nieruchomości wspólnej chce wypłacić dochody współwłaścicielom zgodnie z ich udziałami. Kto powinien odprowadzić podatek dochodowy? Czy wystarczy informacja dla współwłaścicieli o kwocie dochodu? Jeśli nie, to jaki dokument powinien wystawić zarządca?

RADA
Przychody ze wspólnej własności łączą się z przychodami poszczególnych współwłaścicieli (proporcjonalnie do wysokości ich udziałów). Do rozliczenia podatku z tytułu takich przychodów obowiązani są sami podatnicy, nie zaś zarządca nieruchomości wspólnej (przepisy nie nakładają na zarządcę żadnych obowiązków związanych z rozliczeniem podatku dochodowego). Wystarczające jest zatem wystawienie przez zarządcę tylko informacji o kwocie uzyskanych przez właścicieli dochodów (czy raczej przychodów i kosztów ich uzyskania przypadających na współwłaścicieli).
• art. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »