| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować wynagrodzenia członka zarządu mającego miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii

Jak opodatkować wynagrodzenia członka zarządu mającego miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii

Czy od wynagrodzeń za funkcję w zarządzie spółki z o.o. z siedzibą w Polsce, otrzymywanych przez członka zarządu zamieszkałego w Wielkiej Brytanii, pobiera się podatek w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu? Czy istnieje możliwość niepobierania podatku?

RADA
Tak, od wynagrodzeń wypłacanych przez spółkę mającą siedzibę w Polsce osobie mającej miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii należy pobrać podatek w wysokości 20%. Nie ma możliwości niepobierania tego podatku w Polsce.
UZASADNIENIE
Wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej albo radzie zarządzającej spółki, mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Wielką Brytanią).
A zatem wynagrodzenia członka zarządu, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii osiąga z tytułu członkostwa w zarządzie spółki w Polsce, mogą być opodatkowane w Polsce. Użycie słowa „mogą” nie oznacza, że strony mają prawo wyboru miejsca opodatkowania, lecz prawo do opodatkowania tych dochodów w Polsce.
W Polsce przychody te są zaliczane do źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 updof). Podatek dochodowy od tych przychodów nierezydentów pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 1 updof). A zatem nierezydent otrzyma netto kwotę pomniejszoną o pobrany w Polsce podatek. Spółka z o.o. jako płatnik jest obowiązana pobrać ten zryczałtowany podatek dochodowy (art. 41 ust. 4 updof) i przekazać go w terminie do dnia 20. miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek), na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według jej siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje (PIT-8A).
Do końca lutego roku następującego po roku podatkowym spółka jest obowiązana przesłać członkowi zarządu mającemu miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imienne informacje o wysokości przychodu (IFT-1/IFT-1R) – art. 42 ust. 2 pkt 2 updof.
Gdy nierezydent złoży pisemny wniosek o przesłanie tej informacji we wcześniejszym terminie, spółka na podstawie art. 42 ust. 4 updof, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązana do sporządzenia i przesłania tej imiennej informacji (IFT-1/IFT-1R) nierezydentowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

• art. 16 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych – Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20
• art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 4, art. 42 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK