| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jakim momencie powstaje przychód z tytułu usług budowlanych

W jakim momencie powstaje przychód z tytułu usług budowlanych

Nasza spółka świadczy usługi budowlane. Zawarte przez nas umowy o świadczenie tych robót przewidują częściowy ich odbiór na podstawie wystawianych na ostatni dzień miesiąca protokołów zdawczo-odbiorczych. W dniu sporządzenia protokołu wystawiamy fakturę VAT dokumentującą częściowy odbiór wykonanych usług. W jakim momencie powstaje przychód?

RADA
Przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym dokonano częściowego odbioru robót potwierdzonych protokołem zdawczo-odbiorczym. W przypadku Czytelnika moment powstania przychodu nie jest związany z datą wystawienia faktury, jak również datą powstania obowiązku w podatku VAT.
UZASADNIENIE
Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:
1) wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych, lub
2) wykonanie usług, w tym częściowe, jeżeli stanowi ono wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach (art. 12 ust. 3a updop).
Wyjątek od przedstawionej zasady stanowią jedynie przychody z tzw. usług ciągłych, do których należą umowy najmu, dzierżawy, leasingu i inne o podobnym charakterze.
Ponieważ spółka osiąga przychody z częściowego wykonania usług budowlanych, będą podlegać zaliczeniu do przychodów podatkowych w ostatnim dniu miesiąca, w którym sporządzono protokół zdawczo-odbiorczy z tytułu ich wykonania i jednocześnie wystawiono fakturę.
Przykład
25 września po wylaniu fundamentów i wykonaniu przyziemia sporządzono protokół odbioru robót. Zgodnie z umową o usługi budowlane wykonawca usługi – spółka z o.o. wystawiła fakturę cząstkową 5 października. Jednak przychód powstanie najpóźniej 30 września (bo jest to ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usług, w tym częściowe wykonanie usług, jeżeli stanowi ono wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.

• art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK