| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jakim momencie powstaje przychód z tytułu usług budowlanych

W jakim momencie powstaje przychód z tytułu usług budowlanych

Nasza spółka świadczy usługi budowlane. Zawarte przez nas umowy o świadczenie tych robót przewidują częściowy ich odbiór na podstawie wystawianych na ostatni dzień miesiąca protokołów zdawczo-odbiorczych. W dniu sporządzenia protokołu wystawiamy fakturę VAT dokumentującą częściowy odbiór wykonanych usług. W jakim momencie powstaje przychód?

RADA
Przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym dokonano częściowego odbioru robót potwierdzonych protokołem zdawczo-odbiorczym. W przypadku Czytelnika moment powstania przychodu nie jest związany z datą wystawienia faktury, jak również datą powstania obowiązku w podatku VAT.
UZASADNIENIE
Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:
1) wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych, lub
2) wykonanie usług, w tym częściowe, jeżeli stanowi ono wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach (art. 12 ust. 3a updop).
Wyjątek od przedstawionej zasady stanowią jedynie przychody z tzw. usług ciągłych, do których należą umowy najmu, dzierżawy, leasingu i inne o podobnym charakterze.
Ponieważ spółka osiąga przychody z częściowego wykonania usług budowlanych, będą podlegać zaliczeniu do przychodów podatkowych w ostatnim dniu miesiąca, w którym sporządzono protokół zdawczo-odbiorczy z tytułu ich wykonania i jednocześnie wystawiono fakturę.
Przykład
25 września po wylaniu fundamentów i wykonaniu przyziemia sporządzono protokół odbioru robót. Zgodnie z umową o usługi budowlane wykonawca usługi – spółka z o.o. wystawiła fakturę cząstkową 5 października. Jednak przychód powstanie najpóźniej 30 września (bo jest to ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usług, w tym częściowe wykonanie usług, jeżeli stanowi ono wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.

• art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »