| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozlicza VAT podwykonawca świadczący usługi na terenie UE

Jak rozlicza VAT podwykonawca świadczący usługi na terenie UE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykonuje jako podwykonawca usługi budowlane na terytorium Słowacji. Nabywcą tych usług jest firma z Polski, zaś ostatecznym odbiorcą - firma słowacka. Jak podwykonawca fakturuje wykonane usługi? Czy w związku z tą sprzedażą przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT?

RADA
W przypadku wykonywania usług budowlanych miejscem świadczenia usługi będzie miejsce położenia nieruchomości, czyli Słowacja. Podwykonawca zobowiązany jest do rejestracji dla celów podatku VAT oraz rozliczenia tego podatku na terenie Słowacji. Podatek tam zapłacony nie stanowi podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Podatek od zakupów dokonanych na terytorium Polski przez podwykonawcę podlega odliczeniu, jeżeli takie prawo posiadałby, gdyby usługi były wykonywane na terenie Polski. Aby skorzystać z tego prawa, podatnik (podwykonawca) powinien posiadać dokumentację wskazującą na związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi na terenie Słowacji.
UZASADNIENIE
W przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od zasady regulującej miejsce powstania obowiązku podatkowego, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, przewidziano regulacje szczególne w zależności od rodzaju wykonywanych usług.
I tak, w przypadku świadczenia usług związanych m.in. z nieruchomościami miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Jeżeli zatem polska firma świadczy usługi budowlane na nieruchomości położonej na Słowacji, miejscem opodatkowania tych usług jest miejsce położenia nieruchomości. To miejsce opodatkowania ma znaczenie zarówno dla wykonawcy głównego, jak i podwykonawcy. Zatem zarówno usługi wykonawcy, jak i podwykonawcy nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Podatnik świadcząc usługi budowlane związane z nieruchomościami położonymi na Słowacji, powinien zapoznać się z przepisami podatkowymi, które tam regulują kwestię opodatkowania.
ZAPAMIĘTAJ!
Miejscem świadczenia, a jednocześnie opodatkowania usług budowlano-montażowych związanych z nieruchomościami, jest kraj, w którym jest położona dana nieruchomość.
W sytuacji opisanej w pytaniu, gdy podwykonawca świadczy usługę budowlaną na rzecz polskiego podatnika na terenie Słowacji, nie zachodzi import usług, bowiem usługa jest wykonywana na Słowacji, ale nie na rzecz podmiotu, który byłby tam zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej. Nie ma zatem możliwości rozliczenia podatku od tej usługi przez nabywcę (wykonawcę głównego – firmę polską) jako importu usług (por. art. 2 pkt 9 i art. 17 ust. 1 pkt 4). Usługa świadczona jest na Słowacji, ale nie na rzecz zleceniodawcy, który byłby tam zarejestrowanym podatnikiem VAT. Nie ma więc możliwości rozliczenia tego podatku przez nabywcę, czyli polskiego wykonawcę głównego. Polski podwykonawca zobowiązany jest zatem do rejestracji podatkowej na Słowacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK