| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie są zasady dokonywania zwrotu akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Jakie są zasady dokonywania zwrotu akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Na jakich zasadach i komu przysługuje zwrot podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium Polski z tytułu towarów, które następnie są sprzedawane w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów?

• potwierdzających otrzymanie wyrobów przez nabywcę z państwa członkowskiego na trzeciej karcie uproszczonego dokumentu towarzyszącego UDT lub kopii zastosowanego zamiennie dokumentu handlowego,
• faktur i innych dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej,
• potwierdzenia zapłaty akcyzy lub jej zabezpieczenia w państwie członkowskim przeznaczenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
Dokumenty, które podatnik załącza do wniosku o zwrot, należy przedstawić w oryginałach, ponieważ właściwy naczelnik urzędu celnego, uwzględniając wniosek o zwrot akcyzy, jest obowiązany ostemplować pieczęcią urzędu oraz przedziurkować każdy dokument dołączony do wniosku o zwrot akcyzy – w celu uniknięcia ponownego ich użycia. Po dokonaniu zwrotu akcyzy dokumenty niezwłocznie są zwracane podatnikowi – ostemplowane oraz przedziurkowane.
WAŻNE
Polski podatnik ubiegający się o zwrot akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, sprzedanych w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, powinien dołączyć do wniosku o zwrot oryginały wymaganych dokumentów. Naczelnik urzędu celnego musi ostemplować oraz przedziurkować każdy dokument dołączony do wniosku w celu uniknięcia ponownego ich użycia.
Podobnie jak w przypadku naczelnika urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, jeżeli zasadność zwrotu akcyzy wymaga dodatkowego sprawdzenia, przedłuża termin dokonania zwrotu do 90 dni.
Kwota zwrotu, o którą wnioskuje podatnik, nie może być niższa niż kwota stanowiąca równowartość w złotych 10 euro, według średniego kursu euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z dnia złożenia wniosku.
WAŻNE
Zwrot akcyzy następuje w ciągu 30 dni od dnia złożenia wymaganych przepisami dokumentów, chyba że zasadność zwrotu wymaga sprawdzenia, wówczas ten termin przedłuża się do 90 dni.
Jak wynika z wytycznych urzędów celnych, jeśli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które w państwie przeznaczenia nie są uznawane za wyroby akcyzowe zharmonizowane lub są zwolnione z akcyzy, należy przedstawić urzędowo potwierdzoną informację, że wyrób dostarczony w tym kraju nie jest wyrobem akcyzowym zharmonizowanym i nie podlega podatkowi akcyzowemu, co jednocześnie stanowi potwierdzenie zapłaty akcyzy lub jej zabezpieczenia.

• § 2, § 3, § 4 rozporządzenie Ministra Finansów z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych – Dz.U. Nr 74, poz. 674

Ewa Michalak
specjalista w zakresie akcyzy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK