| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dofinansowanie inwestycji w rolnictwie podlega VAT

Czy dofinansowanie inwestycji w rolnictwie podlega VAT

Kupiliśmy używany kombajn zbożowy, na który została zaciągnięta pożyczka - i jednocześnie złożyliśmy wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie zakupu. Czy pomoc otrzymana z Agencji na zakup kombajnu jest opodatkowana podatkiem VAT? Przychody to działalność rolnicza opodatkowana podatkiem VAT - 70%. Dopłaty obsza- rowe do ziemi są zwolnione z podatku VAT - 30%.

Przy czym związek otrzymywanej dopłaty z dostarczanymi (sprzedawanymi) towarami czy też świadczonymi usługami musi być bezpośredni i bezsporny.
Należy zauważyć, że zasada ta obowiązywała również przed ostatnią nowelizacją ustawy o VAT, ale wskutek pojawienia się u niektórych podatników wątpliwości, zdecydowano o doprecyzowaniu tego przepisu.
ZAPAMIĘTAJ
Nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT dotacje podmiotowe, gdyż nie wpływają wprost na wysokość ceny sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.
Podsumowując, należy stwierdzić, iż do podstawy opodatkowania dostarczanych towarów i świadczonych usług, zgodnie z ww. przepisem, należy doliczać jedynie te otrzymywane środki finansowe, które są bezpośrednio związane z ceną sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Natomiast w przypadku, gdy dofinansowanie służy generalnie pokryciu części kosztów działalności podatnika, a jego związek ze stosowanymi cenami ma jedynie charakter pośredni, wówczas otrzymywane dofinansowanie nie powinno zwiększać obciążeń z tytułu VAT.
W opisanej sprawie, dofinansowanie, zgodnie z treścią przepisu art. 29 ustawy o VAT, ma związek pośredni ze sprzedawanymi przez rolnika produktami rolnymi, pochodzącymi z jego własnej działalności rolniczej. Dofinansowanie to ma charakter dopłaty podmiotowej, ponieważ wpływa na inwestycje w gospodarstwie rolnym.
Jak wynika z przedstawionego przez podatnika pytania, otrzymane dofinansowanie dotyczy pokrycia kosztów działalności (zakup kombajnu). Tym samym, otrzymana dopłata, niemająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Podkreślić należy, iż obecnie dopłata ta, jako niezwiązana z konkretną dostawą towarów i świadczeniem konkretnej usługi, pomijana jest przy ustalaniu proporcji.
Jeśli podatnik uzyskałby dotację przedmiotową, związaną ze świadczeniem określonej usługi lub dostawą określonych towarów, to kwota tej dotacji zwiększyłaby podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

• art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Krystyna Dziedzic
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »