| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dofinansowanie inwestycji w rolnictwie podlega VAT

Czy dofinansowanie inwestycji w rolnictwie podlega VAT

Kupiliśmy używany kombajn zbożowy, na który została zaciągnięta pożyczka - i jednocześnie złożyliśmy wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie zakupu. Czy pomoc otrzymana z Agencji na zakup kombajnu jest opodatkowana podatkiem VAT? Przychody to działalność rolnicza opodatkowana podatkiem VAT - 70%. Dopłaty obsza- rowe do ziemi są zwolnione z podatku VAT - 30%.

RADA
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają jedynie dopłaty mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakupu kombajnu służy generalnie pokryciu części kosztów działalności podatnika, a jego związek ze stosowanymi cenami jest jedynie pośredni. Zatem, otrzymywane dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu VAT.
UZASADNIENIE
W opisanej sprawie, otrzymane przez Państwa dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do zakupu kombajnu nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dofinansowanie to, zgodnie z treścią przepisu art. 29 ustawy o VAT, ma związek pośredni ze sprzedawanymi przez rolnika produktami rolnymi, pochodzącymi z jego własnej działalności rolniczej.
Zgodnie z ustawą z 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 264), do zadań Agencji należy m.in. wspieranie inwestycji w rolnictwie. Czytelnik otrzymał dofinansowanie w związku z poczynioną inwestycją, tj. zakupem kombajnu.
Ustawa o podatku od towarów i usług objęła obowiązkiem podatkowym również dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, związane z dostawą lub świadczeniem usług.
Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o podatek VAT. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
WAŻNE
Podstawę opodatkowania stanowi obrót, który zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Ostatnią nowelizacją ustawy o VAT z 21 kwietnia 2005 r. w art. 29 ust. 1 doprecyzowano, jakie dopłaty będą zwiększać obrót (czyli będą podlegać opodatkowaniu). Uznano, że będą to tylko dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) dostarczanych towarów lub świadczonych usług, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Użycie takiego sformułowania usuwa wątpliwości, czy otrzymana dotacja jest kwotą brutto czy netto, a także podkreśla związek otrzymanej dotacji z ceną konkretnych towarów lub usług.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »