| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dofinansowanie inwestycji w rolnictwie podlega VAT

Czy dofinansowanie inwestycji w rolnictwie podlega VAT

Kupiliśmy używany kombajn zbożowy, na który została zaciągnięta pożyczka - i jednocześnie złożyliśmy wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie zakupu. Czy pomoc otrzymana z Agencji na zakup kombajnu jest opodatkowana podatkiem VAT? Przychody to działalność rolnicza opodatkowana podatkiem VAT - 70%. Dopłaty obsza- rowe do ziemi są zwolnione z podatku VAT - 30%.

RADA
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają jedynie dopłaty mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakupu kombajnu służy generalnie pokryciu części kosztów działalności podatnika, a jego związek ze stosowanymi cenami jest jedynie pośredni. Zatem, otrzymywane dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu VAT.
UZASADNIENIE
W opisanej sprawie, otrzymane przez Państwa dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do zakupu kombajnu nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dofinansowanie to, zgodnie z treścią przepisu art. 29 ustawy o VAT, ma związek pośredni ze sprzedawanymi przez rolnika produktami rolnymi, pochodzącymi z jego własnej działalności rolniczej.
Zgodnie z ustawą z 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 264), do zadań Agencji należy m.in. wspieranie inwestycji w rolnictwie. Czytelnik otrzymał dofinansowanie w związku z poczynioną inwestycją, tj. zakupem kombajnu.
Ustawa o podatku od towarów i usług objęła obowiązkiem podatkowym również dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, związane z dostawą lub świadczeniem usług.
Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o podatek VAT. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
WAŻNE
Podstawę opodatkowania stanowi obrót, który zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Ostatnią nowelizacją ustawy o VAT z 21 kwietnia 2005 r. w art. 29 ust. 1 doprecyzowano, jakie dopłaty będą zwiększać obrót (czyli będą podlegać opodatkowaniu). Uznano, że będą to tylko dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) dostarczanych towarów lub świadczonych usług, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Użycie takiego sformułowania usuwa wątpliwości, czy otrzymana dotacja jest kwotą brutto czy netto, a także podkreśla związek otrzymanej dotacji z ceną konkretnych towarów lub usług.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK