| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

Jestem zainteresowana kontynuacją opodatkowania jednoosobowej firmy ryczałtem w 2006 r. (usługi parkingowe). Jest jednak możliwe, że zrezygnuję z tej działalności, a identyczną będzie prowadził mój brat (rozpoczynając działalność w tym samym czasie co likwidacja mojej firmy). Jest możliwe, że w miejsce mojej likwidowanej firmy powstanie (bez mojego udziału) rodzinna spółka cywilna. Jakie warunki muszą zostać przez nas spełnione?

Kwota, od której zależy prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r., jest mniejsza niż dla 2005 r. (przypominamy, że dla 2005 r. było to 1 094 675 zł). Jest to więc zmiana niekorzystna dla podatników, która jednak wynika wyłącznie ze zmian kursów walutowych.
WAŻNE!
Nie odbiera prawa do ryczałtu uzyskiwanie w 2005 r. przychodów wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, gdy suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 000 euro.
Jest to istotna cecha opodatkowania ryczałtem wspólników spółek cywilnych i jawnych, gdyż stosunkowo często występują przedsiębiorcy, którzy są przekonani, że limit 250 000 zł oblicza się odrębnie dla każdego wspólnika.
Przykład
W 2005 r. spółka cywilna A. osiągnęła przychody 1 200 000 zł. Wspólnicy tej spółki Andrzej K. i Joanna Z. mają po 50% udziałów w zyskach i stratach spółki. Pomimo że żaden ze wspólników nie przekroczył limitu 250 000 euro przychodów, jaki przypada na niego w spółce, utracili prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r.
Jak wspomniano, jeżeli przedsiębiorca rozpocznie wykonywanie działalności w 2006 r., nie wiążą go żadne limity przychodów, ale ważne jest, aby nie korzystał z opodatkowania w formie karty podatkowej.
Może się zdarzyć, że podatnik w 2005 r. prowadził działalność samodzielnie i jednocześnie w formie spółki. Ryczałt opłaca się wtedy odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki. Nie łączy się ze sobą osiągniętych przychodów przez spółkę i jednoosobową firmę przedsiębiorcy. W sprawie poprawności obliczania limitu w takiej sytuacji odpowiedzi na pytania podatników udzielały już organy podatkowe. Przykładem może być odpowiedź Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej (sygn. PDF/415-0022/05, pismo z 13 kwietnia 2005 r.).
WAŻNE!
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2006 r. mogą opłacać także podatnicy, którzy w 2005 r. prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na ogólnych zasadach, a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 250 000 euro. W tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków.

• art. 4 ust. 2, art. 6–12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Małgorzata Korycka
specjalista z zakresu podatków dochodowych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »