| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

Jestem zainteresowana kontynuacją opodatkowania jednoosobowej firmy ryczałtem w 2006 r. (usługi parkingowe). Jest jednak możliwe, że zrezygnuję z tej działalności, a identyczną będzie prowadził mój brat (rozpoczynając działalność w tym samym czasie co likwidacja mojej firmy). Jest możliwe, że w miejsce mojej likwidowanej firmy powstanie (bez mojego udziału) rodzinna spółka cywilna. Jakie warunki muszą zostać przez nas spełnione?

Kwota, od której zależy prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r., jest mniejsza niż dla 2005 r. (przypominamy, że dla 2005 r. było to 1 094 675 zł). Jest to więc zmiana niekorzystna dla podatników, która jednak wynika wyłącznie ze zmian kursów walutowych.
WAŻNE!
Nie odbiera prawa do ryczałtu uzyskiwanie w 2005 r. przychodów wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, gdy suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 000 euro.
Jest to istotna cecha opodatkowania ryczałtem wspólników spółek cywilnych i jawnych, gdyż stosunkowo często występują przedsiębiorcy, którzy są przekonani, że limit 250 000 zł oblicza się odrębnie dla każdego wspólnika.
Przykład
W 2005 r. spółka cywilna A. osiągnęła przychody 1 200 000 zł. Wspólnicy tej spółki Andrzej K. i Joanna Z. mają po 50% udziałów w zyskach i stratach spółki. Pomimo że żaden ze wspólników nie przekroczył limitu 250 000 euro przychodów, jaki przypada na niego w spółce, utracili prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r.
Jak wspomniano, jeżeli przedsiębiorca rozpocznie wykonywanie działalności w 2006 r., nie wiążą go żadne limity przychodów, ale ważne jest, aby nie korzystał z opodatkowania w formie karty podatkowej.
Może się zdarzyć, że podatnik w 2005 r. prowadził działalność samodzielnie i jednocześnie w formie spółki. Ryczałt opłaca się wtedy odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki. Nie łączy się ze sobą osiągniętych przychodów przez spółkę i jednoosobową firmę przedsiębiorcy. W sprawie poprawności obliczania limitu w takiej sytuacji odpowiedzi na pytania podatników udzielały już organy podatkowe. Przykładem może być odpowiedź Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej (sygn. PDF/415-0022/05, pismo z 13 kwietnia 2005 r.).
WAŻNE!
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2006 r. mogą opłacać także podatnicy, którzy w 2005 r. prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na ogólnych zasadach, a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 250 000 euro. W tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków.

• art. 4 ust. 2, art. 6–12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Małgorzata Korycka
specjalista z zakresu podatków dochodowych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »