| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy spółka cywilna rozliczająca się w formie pkpir ma obowiązek prowadzenia kasy spółki i księgi udziałów wspólników

Czy spółka cywilna rozliczająca się w formie pkpir ma obowiązek prowadzenia kasy spółki i księgi udziałów wspólników

Prowadzimy spółkę cywilną i rozliczamy się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy mamy obowiązek prowadzenia kasy spółki i ewidencji wkładów wspólników?

RADA
Podatnicy prowadzący ewidencję w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w przeciwieństwie do podatników prowadzących księgi rachunkowe, nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji rejestrującej obrót gotówką. W księdze odnotowuje się obligatoryjnie wyłącznie zdarzenia gospodarcze, które powodują powstanie przychodów lub kosztów uzyskania przychodów (kolumny 7–15), a fakultatywnie takie zdarzenia, jak np. obrót opakowaniami zwrotnymi, pobranie zaliczki (kolumna 17). Wzór księgi nie zawiera kolumn, które można byłoby wykorzystać do ewidencjonowania pełnego obrotu gotówką. To, że nie ma obowiązku rejestrowania obrotu gotówką, nie oznacza, iż podatnicy nie mogą takiej ewidencji w dowolnej, określonej przez siebie formie, prowadzić. To samo dotyczy ewidencji, która miałaby na celu ujmowanie operacji dotyczących wkładów wspólników. Żadne przepisy nie nakładają bowiem obowiązku ani formy prowadzenia takiej ewidencji.

• § 1, § 4–5 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy, prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »