| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy przysługuje zwrot różnicy podatku w przypadku eksportu towarów

Kiedy przysługuje zwrot różnicy podatku w przypadku eksportu towarów

Nasza firma eksportuje towar handlowy do Mołdawii; nie prowadzi sprzedaży krajowej. Nabycie towaru następuje w kraju. Otrzymujemy potwierdzenie eksportu towaru na dokumencie SAD. Nabycie towarów i usług rozliczamy w deklaracji VAT-7. Wartość podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na nasz rachunek, z zachowaniem art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, jest wyższa niż 22% wyeksportowanego towaru. Czy możemy wystąpić do US o zwrot tej nadwyżki w całości, czy tylko w części stanowiącej 22% eksportu według SAD? Prosimy o podanie podstawy prawnej.

Zasadniczy termin uzyskania zwrotu wynosi zatem 60 dni, jakkolwiek w pewnych sytuacjach wynosi 180 dni lub 25 dni. Przepisy art. 87 ust. 2–6 ustawy o VAT określają terminy dokonania zwrotu.
W sytuacji opisanej w pytaniu występuje tylko sprzedaż ze stawką 0% (brak jest zakupu towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych), a zatem podatnik ma prawo do zwrotu tylko tej nadwyżki w terminie 60 dni, która odpowiada wielkości 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawką 0%.
Pozostała kwota nadwyżki podatku może być zwrócona w terminie 180 dni, jeśli podatnik zdecyduje o przeniesieniu tej kwoty na kolejne okresy rozliczeniowe.
Jeżeli podatnik nie wystąpi o zwrot nadwyżki ani nie przeniesie jej na kolejny okres rozliczeniowy, wówczas nie może z niej skorzystać później, chyba że skorzysta z możliwości skorygowania deklaracji.
Oznacza to, że podatnik powinien wypełnić deklarację VAT-7, w której kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykaże w pozycji „kwota do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe”. Jeżeli w tym kolejnym okresie nie zostanie ona w całości skonsumowana, wówczas może być przenoszona, aż upłynie 180 dni – wtedy podatnik wykaże tę część nadwyżki jako kwotę do zwrotu.
Należy zauważyć, że zarówno przeniesienie nadwyżki w celu dalszego wykorzystania, jak i żądanie zwrotu bezpośredniego jest uprawnieniem podatnika, który może, ale nie musi z niego skorzystać.

• art. 87 ust. 1, art. 87 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Krystyna Dziedzic
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »