| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Sporządzenie dokumentacji podatkowej za wykonywaną usługę badania rynku przez firmę z Niemiec

Sporządzenie dokumentacji podatkowej za wykonywaną usługę badania rynku przez firmę z Niemiec

Zawarliśmy z naszą spółką-matką mającą siedzibę na terenie Niemiec dwie umowy na wykonanie usługi badania rynku w Chinach. Wartość każdej z tych umów wynosiła 24 000 euro. Czy w tych okolicznościach mamy obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej?

Dokumentacja podatkowa, którą spółka sporządzi, powinna zawierać następujące informacje:
• określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko),
• określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,
• metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
• określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach – w przypadku gdy na wartość transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot,
• wskazanie innych czynników – w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty w niej uczestniczące uwzględnione zostały te czynniki,
• określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczenia – w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.
W razie wezwania przez organ podatkowy lub kontroli skarbowej do przedstawienia dokumentacji podatkowej, spółka ma na jej przedłożenie 7 dni od daty doręczenia żądania tej dokumentacji przez organy. W art. 19 ust. 4 ustawy przewidziano sankcję dla podatników, którzy nie przedstawią wymaganej dokumentacji podatkowej – różnica pomiędzy zadeklarowanym dochodem związanym z omawianym rodzajem transakcji a określonym w decyzji przez organ zostanie opodatkowana ryczałtowo przy zastosowaniu 50-proc. stawki.
Marcin Banasik
Podstawa prawna:
art. 9a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK