| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Brak obowiązku sporządzania zerowych deklaracji akcyzowych

Brak obowiązku sporządzania zerowych deklaracji akcyzowych

Czy za miesiąc, w którym podatnik nie wykonał żadnej czynności opodatkowanej akcyzą, powstaje obowiązek składania deklaracji akcyzowej AKC?

Kwestie związane z podatkiem akcyzowym są uregulowane w ustawie z 23 stycznia 2004 r., w której nie przewidziano obowiązku składania deklaracji zerowych w przypadku niewykonywania czynności opodatkowanych akcyzą.
Na podstawie przepisów tej ustawy podatnicy są obowiązani składać w urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego, np. AKC-3 lub AKC-1 C, za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Nie dotyczy to podatników, którzy dokonują importu, bowiem składają oni deklaracje w terminie 10 dni od dnia dokonania importu.
Generalnie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, chyba że ustawa stanowi inaczej. W związku z tym, że w ustawie nie uregulowano obowiązku składania deklaracji zerowych za okres, w którym nie dokonano czynności opodatkowanych akcyzą, należy stwierdzić, że podatnicy nie mają obowiązku składania takich deklaracji.
Znajduje to potwierdzenie także w przepisach ordynacji podatkowej, która definiuje pojęcie obowiązku podatkowego jako wynikającą z ustaw podatkowych nieskonkretyzowaną powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.
Oznacza to, że jeżeli w danym miesiącu nie zaistnieje zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku akcyzowego, obowiązek składania deklaracji podatkowej nie powstaje.
Joanna Iwanowska
Podstawa prawna:
art. 6 ust. 1 oraz art. 18 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn.zm.),
art. 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »