| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Według jakiej stawki opodatkować doradztwo komputerowe

Według jakiej stawki opodatkować doradztwo komputerowe

Zajmuję się doradztwem komputerowym oraz świadczę usługi w zakresie oprogramowania użytkowego, a także pakietów oprogramowania systemowego i narzędziowego. Usługi świadczę w kraju na rzecz krajowych osób prywatnych, przedsiębiorców i instytucji. Czy powinienem opodatkować świadczone usługi i jaką stawką VAT?

Usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1) oraz usługi w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2), w tym w zakresie oprogramowania użytkowego (PKWiU 72.20.22) i w zakresie pakietów oprogramowania systemowego oraz narzędziowego (PKWiU 72.20.21), są opodatkowane według 22-proc. stawki VAT. Dla tych usług nie przewidziane zostały preferencyjne stawki podatku. Będzie to stawka właściwa, gdy usługi te świadczone są na rzecz polskiego odbiorcy. W ustawie o VAT przewidziano też inny sposób opodatkowania tych usług, ale tylko w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz podmiotów innych niż krajowe. Związane jest to z określeniem miejsca świadczenia usług.
Zasadniczo w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia (a zarazem miejscem opodatkowania) jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności.
Odwrotnie jest przy świadczeniu niektórych usług wymienionych w ustawie o VAT, m.in. przy usługach doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1), w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2), gdy odbiorcą jest podmiot zagraniczny (wtedy miejscem świadczenia jest miejsce siedziby nabywcy). W art. 27 ust. 3 ustawy o VAT określono, że w przypadku takich usług, gdy są one świadczone na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. W przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, będzie to miejsce, gdzie osoba ma stały adres lub miejsce zamieszkania. Jeśli więc nie zachodzi przypadek, że usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego lub usługi w zakresie oprogramowania użytkowego, systemowego i narzędziowego są świadczone na rzecz np. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Unii, to podlegają one 22-proc. stawce VAT.

PODSTAWA PRAWNA
• Art. 41 ust. 1 oraz art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Czub-Kiełczewska

Specjalista ds. ochrony danych osobowych i informacji niejawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »