| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki termin obowiązuje dla wystawiania noty odsetkowej

Jaki termin obowiązuje dla wystawiania noty odsetkowej

Czy noty odsetkowe powinny być wystawiane sukcesywnie po otrzymaniu zapłaty, czy mogą być wystawione np. na koniec roku? Czy odsetki za 2004 r. mogą być naliczone w 2005 r.?

Naliczanie odsetek i wzywanie niesolidnych kontrahentów do ich zapłaty ma przede wszystkim na celu uzyskanie odszkodowania za czas, w którym środki pieniężne powinny być już w dyspozycji wierzyciela, a mimo to korzystał z nich dłużnik. Pełni również rolę dyscyplinującą kontrahentów, jako dowód na konsekwentne monitorowanie zapłat należności. Dlatego wysyłanie wezwań do zapłaty wraz z odsetkami za zwłokę (notą odsetkową) naliczonymi na dany dzień powinno następować w sposób, którego częstotliwość zależna jest od powstałej sytuacji. Ponadto wystawienie not odsetkowych powinno nastąpić jeszcze przed zapłatą należności głównej. Jeśli jednak należność została już zapłacona i nastąpiło to po określonym terminie, wierzyciel również ma prawo do naliczenia odsetek i wystawienia noty odsetkowej, przy czym odsetki nalicza się do dnia zapłaty.
Wystawianie not odsetkowych z datą na koniec roku, połączone w dodatku z potwierdzeniem wysokości salda należności, wydaje się zasadne w sytuacji, gdy jednostka będzie dochodzić odsetek za zwłokę w każdym możliwym przypadku, a na dzień bilansowy wszystkie należności wykazywane są w kwocie powiększonej o odsetki, ponieważ to właśnie jest kwota wymaganej zapłaty.
Żądanie zapłaty odsetek za zwłokę może zostać skierowane do dłużnika w każdym czasie. Jeśli jednak termin roszczenia w stosunku do odsetek uległ przedawnieniu, dłużnik może (choć nie musi) skorzystać z prawa przedawnienia i zwolnienia od ciążącego na nim zobowiązania. Żądanie odsetek za opóźnienie zapłaty należności w 2004 r. może więc zostać skierowane do dłużnika w 2005 r., także jeśli roszczenie to uległo przedawnieniu.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Roszczenia sprzedawców z tytułu sprzedaży dokonanej w ramach prowadzonego przez nich przedsiębiorstwa przedawnią się już po upływie 2 lat od daty ich wymagalności (określonego terminu płatności) zgodnie z art. 554 Kodeksu cywilnego. Także odsetki za opóźnienie w zapłacie ceny sprzedanego towaru przedawnią się po upływie 2 lat od daty terminu płatności (wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2005 r., sygn. akt III CZP 42/04).
Przykład
Jednostka gospodarcza X sprzedała 5 grudnia 2004 r. spółce Y materiały za kwotę brutto 10 000 zł. W maju 2005 r. w związku z opóźnianiem się spółki Y w spełnieniu świadczenia pieniężnego wierzyciel (jednostka X) wystawiła notę odsetkową za czas opóźnienia. Zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (art. 5), jeśli termin zapłaty nie był określony w umowie wierzycielowi, bez wezwania przysługują odsetki ustawowe za okres począwszy od 31. dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego – do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego. Kwota naliczonych odsetek wyniosła 538,60 zł.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »