| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki termin obowiązuje dla wystawiania noty odsetkowej

Jaki termin obowiązuje dla wystawiania noty odsetkowej

Czy noty odsetkowe powinny być wystawiane sukcesywnie po otrzymaniu zapłaty, czy mogą być wystawione np. na koniec roku? Czy odsetki za 2004 r. mogą być naliczone w 2005 r.?

RADA
Noty odsetkowe mogą być wystawiane w każdym czasie, jeśli istnieje podstawa prawna do ich naliczania, choć w przypadku przedawnienia roszczenia zapłaty odsetek dłużnik może uwolnić się od zobowiązania.
UZASADNIENIE
Ustawa o rachunkowości nakazuje wycenę należności nie rzadziej niż na dzień bilansowy, w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności (art. 28). Wierzyciel może żądać od dłużnika zapłaty odsetek za zwłokę w regulowaniu należności. Kwota należności według wartości nominalnej z dnia powstania należności może zostać, na podstawie noty odsetkowej, powiększona o należne odsetki za opóźnienie płatności i tak wykazana w księgach. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, na przykład w umowie, należą się odsetki ustawowe.
Jeśli kierownik jednostki uzna i zamieści postanowienie w wewnętrznych przepisach dotyczących polityki rachunkowości, że jednostka będzie dochodzić odsetek za zwłokę w każdym możliwym przypadku, to należy wystawiać noty odsetkowe nierzetelnym kontrahentom na bieżąco i wzywać do zapłaty odsetek. W takim przypadku również na dzień bilansowy należności powinny zostać wykazane w kwocie zawierającej odsetki za zwłokę wyliczone na dzień bilansowy, zaksięgowane na podstawie polecenia księgowania.
Praktyka w wielu branżach gospodarki wskazuje jednak, że przedsiębiorstwa znacznie rzadziej korzystają z prawa egzekwowania odsetek za zwłokę, nierzadko w imię tak zwanej dobrej współpracy z kontrahentami. Kontrahenci z kolei nagminnie wymuszają dłuższe terminy płatności, przesuwając dzień zapłaty w stosunku do terminu z faktury o kilka czy kilkanaście dni. Jeśli w dodatku tak naliczone odsetki za zwłokę będą wielkości zbliżonej do kosztów przygotowania i wysłania wezwań do ich zapłaty, zwykle odstępuje się od ich egzekwowania.
WAŻNE!
Nota odsetkowa jest dokumentem kierowanym na zewnątrz jednostki, na podstawie którego dłużnik dokonuje zapłaty i zarachowania odsetek w określonej tam wysokości. Nie oznacza to jednak, że po wystawieniu zawsze powinna zostać zaksięgowana przez wierzyciela. Zgodnie z zasadą ostrożności, jeśli ogólna polityka handlowa przedsiębiorstwa wskazuje na stosowanie praktyki odstępstw od konsekwentnego egzekwowania odsetek za zwłokę i prawdopodobieństwo zapłaty odsetek w związku z tym jest małe, bardziej celowe wydaje się prowadzenie pozabilansowej ewidencji wysyłanych not odsetkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK