| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy każda opłata związana z leasingiem samochodu osobowego podlega ograniczeniom

Czy każda opłata związana z leasingiem samochodu osobowego podlega ograniczeniom

Umowa leasingu operacyjnego samochodu Ford Fusion (niespełniający warunków ustawowych) została zawarta w maju 2005 r. Czy opłaty zawarte w fakturze dokumentującej ratę leasingową, dotyczące wynagrodzenia z tytułu porozumienia (ubezpieczenia samochodu w ratach), podlegają ograniczeniom w VAT tak jak rata?

Biorąc pod uwagę fakt, iż Czytelnik zawarł umowę leasingu przed 1 czerwca 2005 r. (w maju 2005), w celu oceny możliwości odliczenia raty leasingu właściwe będą przepisy ustawy o VAT w brzemieniu przed nowelizacją. Należy więc stwierdzić, że 50% limit odliczenia Czytelnik powinien stosować w odniesieniu do kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą.
WAŻNE
Trzeba jednakże zauważyć, że wynagrodzenie z tytułu porozumienia, obejmującego ubezpieczenie samochodu, nie jest płatnością wynikającą z umowy leasingu, chociaż z umową tą porozumienie takie jest blisko związane. Nie zmienia tego również fakt, iż zawarcie porozumienia jest obowiązkiem wynikającym z umowy leasingu.
Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa polegająca na tym, iż w okresie objętym umową jedna ze stron – leasingobiorca używa w sposób czasowy towar stanowiący własność leasingodawcy, a podstawową formą wynagrodzenia za tego rodzaju usługę jest czynsz (rata).
Do form wynagrodzenia (płat- ności) z tytułu umowy leasingu nie zalicza się natomiast kwoty wynikają- cej z zawartego odrębnie porozu- mienia, gdyż porozumienie to nie stanowi istoty zawartej umowy leasingu. Porozumienie takie jest więc odrębną, autonomiczną czynnością prawną niewywodzącą się bezpośrednio z umowy leasingu.
Podobne do powyższego stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach w interpretacji z 7 marca 2005 r. (USVAT/443/1/2005). Stwierdził on, iż: skoro pewien element płatności związany z umową leasingu nie jest jej istotnym elementem, lecz odrębną i autonomiczną płatnością, odliczalność podatku naliczonego z nim związanego nie powinna być ograniczona.
Co do zasady więc, Czytelnik będzie miał możliwość odliczania pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z porozumieniem ubezpieczeniowym zawartym z leasingodawcą.
ZAGROŻENIA
Należy jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż ze względu na szerokie ujęcie przez ustawodawcę pojęcia „inne płatności wynikające z zawartej umowy” istnieje możliwość nieprawidłowej interpretacji tego przepisu przez organ podatkowy i uznania, że każda opłata zawarta na fakturze dokumentującej czynsz leasingowy ograniczona jest limitem.
• art. 86 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1484
Marcin Sikora
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »