| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy każda opłata związana z leasingiem samochodu osobowego podlega ograniczeniom

Czy każda opłata związana z leasingiem samochodu osobowego podlega ograniczeniom

Umowa leasingu operacyjnego samochodu Ford Fusion (niespełniający warunków ustawowych) została zawarta w maju 2005 r. Czy opłaty zawarte w fakturze dokumentującej ratę leasingową, dotyczące wynagrodzenia z tytułu porozumienia (ubezpieczenia samochodu w ratach), podlegają ograniczeniom w VAT tak jak rata?

RADA
Czytelnik, co do zasady, będzie posiadał możliwość odliczania pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z opłatami wynikającymi z porozumienia ubezpieczeniowego zawartego z leasingodawcą, ze względu na fakt, iż opłaty takie nie są istotnymi elementami umowy leasingu. Stanowią one odrębne i autonomiczne płatności.
UZASADNIENIE
Zawierając umowę leasingu operacyjnego, leasingobiorca często podpisuje z leasingodawcą porozumienie w sprawie ubezpieczeń. W myśl takiego porozumienia, leasingodawca zobowiązuje się do zawarcia na rachunek leasingobiorcy umów ubezpieczenia, a leasingobiorca upoważnia go do dokonania niezbędnych do tego czynności. W związku z tym porozumieniem leasingodawcy przysługuje również stosowne wynagrodzenie, płatne na jego rzecz. Jest ono wyodrębniane i zamieszczane jako osobna pozycja na fakturach dokumentujących czynsz leasingowy.
Opisane powyżej wynagrodzenie jest więc odrębnym składnikiem związanym z zawarciem umowy leasingowej, dotyczy jednakże wykonania przez leasingodawcę zupełnie innego rodzaju usług niż usługi leasingu.
W celu określenia zasad odliczania podatku naliczonego związanego z przedstawionym wynagrodzeniem należy dokonać analizy przepisów ustawy o VAT, nakładających w niektórych przepadkach na podatnika ograniczenia w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego.
Na wstępie trzeba przypomnieć, że od 22 sierpnia br. zmieniły się również zasady odliczania podatku naliczonego wynikającego z opłat lub czynszu wydatkowanego z tytułu leasingu, dzierżawy lub najmu samochodu. W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej (czyli przed 1 czerwca 2005 r.), kwotę podatku naliczonego od czynszu lub raty wynikającej z takiej umowy stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym przed 1 czerwca 2005 r.
W związku z powyższym należy zauważyć, że w przypadku kontynuowania umowy najmu samochodów, w stosunku do której przed 1 czerwca 2005 r. przysługiwało odliczenie w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 5000 zł. również po 1 czerwca 2005 r., a także po 22 sierpnia 2005 r., odliczenie będzie mogło być dokonywane w wysokości dotychczasowej, to znaczy w wysokości 50% kwoty podatku, nie więcej niż 5000 zł. Ze względu na fakt, iż umowa zawarta została przed 1 czerwca 2005 r., a podatnik nie korzystał dotychczas z pełnego odliczenia podatku, nie będzie on mógł skorzystać ze znowelizowanych zasad odliczeń.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK