| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady prawne

Czy niezarejestrowany podatnik VAT UE powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie

Aktualizacja: 12.12.2006

Dokonałem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Niestety nie zarejestrowałem się jako podatnik VAT UE. Czy mam obowiązek do rozliczenia tej transakcji w zakresie VAT? »

Jak potraktować podatkowo sprzedaż premiowaną

Aktualizacja: 12.12.2006

W ramach promocji za zakupioną ilość towaru zaprzyjaźniona hurtownia otrzymuje od dostawcy nagrody rzeczowe w cenie 1 grosza za sztukę. Czy prawidłowe jest zakupienie tych nagród na paragon przez naszą spółkę za cenę 2 groszy za sztukę i rozdanie klientom? Czy urząd skarbowy może zgłosić jakieś zastrzeżenia? »

Czy wolne od podatku dochody z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich należy ująć w rozliczeniu rocznym

Aktualizacja: 12.12.2006

Czy dochody z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich - zasiadania w radach gminnych, wolne od podatku (PIT-R) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 updof, należy ująć w rozliczeniu rocznym? »

Jak powinien rozliczyć transakcję trójstronną drugi w kolejności podatnik VAT

Aktualizacja: 11.12.2006

Jak powinny być wystawiane faktury przez drugiego w kolejności podatnika w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej? Jakie ciążą na nim obowiązki dokumentacyjne? »

Czy składki na ubezpieczenie społeczne opłacane za jedynego wspólnika są kosztem dla spółki

Aktualizacja: 11.12.2006

Jedyny udziałowiec spółki z o.o., który nie jest jej pracownikiem, osiąga dochody jedynie z tytułu wypłaconej dywidendy. Czy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacane za tego wspólnika są kosztem uzyskania przychodu spółki? »

Jaką wartość brać pod uwagę przy ustalaniu ceny prezentów o małej wartości

Aktualizacja: 08.12.2006

Zbliża się okres przedświąteczny. W związku z tym mam pytanie. Co należy rozumieć przez pojęcie ceny nabycia "prezentu o małej wartości" określone w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT? Czy będzie to cena netto wynikająca z faktury zakupu? Nie prowadzimy ewidencji. »

Czy nota księgowa jest właściwa do przenoszenia kosztów usług

Aktualizacja: 08.12.2006

Nasza firma opłaciła za pracownika innej jednostki zakwaterowanie w hotelu. Jak powinnam obciążyć tę jednostkę kosztami tego zakwaterowania? Przez wystawienie faktury VAT (refaktury) czy za pomocą noty księgowej? »

Jak rozliczać koszty zarządu na poszczególne miejsca powstawania

Aktualizacja: 07.12.2006

W związku z rozwojem firmy mamy zamiar rozszerzyć sieć naszych sklepów w całym kraju i zagranicą. Czy istnieje potrzeba wydzielania kosztów zarządu na poszczególne sklepy? Jak należy w takim przypadku ewidencjonować i rozliczać tego rodzaju koszty? »

Kiedy należy odliczać VAT z faktur za media

Aktualizacja: 07.12.2006

Czy VAT z faktur za media odliczamy w terminie płatności? Jeśli tak, to co z podatkiem VAT, jeśli faktura została zapłacona trzy miesiące po terminie? »

Jak opodatkować dywidendę wypłaconą szwajcarskiemu wspólnikowi polskiej spółki

Aktualizacja: 06.12.2006

Głównym udziałowcem spółki z o.o. w Polsce, posiadającym 90% udziałów, jest spółka ze Szwajcarii. Czy słusznie pobrałam podatek w wysokości 5% od wypłacanej tej spółce w 2006 r. dywidendy? »

Kiedy przysługuje zaliczkowy zwrot VAT

Aktualizacja: 06.12.2006

Dokonuję zakupów inwestycyjnych. Nie rozpocząłem jeszcze działalności opodatkowanej VAT. Zanim to zrobię, upłynie prawdopodobnie 6-9 miesięcy. Być może potrwa to dłużej. Czy mogę otrzymać wcześniej zwrot podatku naliczonego zawartego w dokonanych zakupach? »

Czy można otrzymać zwrot nadpłaty podatku wynikającej z formularza PIT-40

Aktualizacja: 05.12.2006

Pracownik złożył pracodawcy (płatnikowi) oświadczenie w celu rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40. Wykazana została nadpłata. Czy możliwy jest jej zwrot? Kto ma dokonać ewentualnego zwrotu - pracodawca czy organ podatkowy? »

Jak przygotować się do zamknięcia roku obrotowego

Aktualizacja: 05.12.2006

Prowadzę pełną księgowość w firmie osoby fizycznej. Rok 2006 będzie pierwszym, który samodzielnie muszę zamknąć. Wcześniej firma prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Proszę o wskazówki, co jest najważniejsze przy zamykaniu roku i jak powinnam uzgadniać konta, aby prawidłowo wyliczyć wynik finansowy. »

Czy podlega opodatkowaniu przekazanie towarów pracownikom

Aktualizacja: 04.12.2006

Czy należy opodatkować VAT i wystawić fakturę wewnętrzną w przypadku przekazania przez spółkę z o.o. aparatów fotograficznych pracownikom? Odliczyliśmy VAT. »

Jak ustalić wartość księgową udziału

Aktualizacja: 04.12.2006

W tym roku zainwestowaliśmy w finansowe aktywa, tj. zakupiliśmy udziały różnych spółek. Jak należy je wycenić na dzień bilansowy? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »