| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać usługi transportowe wykonywane na przełomie roku

Jak rozliczać usługi transportowe wykonywane na przełomie roku

Jesteśmy firmą transportową. Znaczna część naszych przychodów dotyczy transportu międzynarodowego. Wystawiamy fakturę klientowi po otrzymaniu potwierdzenia wykonania usługi, czyli po otrzymaniu dokumentu CRM. W związku z tym w styczniu i lutym 2005 r. zostały wystawione faktury sprzedaży dotyczące przewozów wykonanych w roku 2004 (dopiero spłynęły potwierdzone CRM). W którym roku ująć przychody z wykonanych usług?

RADA
Wystawianie faktur dopiero w momencie otrzymania dokumentu CMR skutkuje przesunięciem przychodów między okresami obrachunkowymi. Koszty związane z tymi przychodami zostały ujęte w roku 2004. Jeżeli przychody z tytułu usług wykonanych w roku 2004 r. przesuniemy do 2005 r., to nie zostanie zachowana zasada współmierności przychodów i kosztów.
UZASADNIENIE
Zgodnie z zasadą memoriału jednostka powinna ująć w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminów ich zapłaty (art. 6 ustawy o rachunkowości). Za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (art. 12 ust. 3). Za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
a) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
b) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
c) otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia – w pozostałych przypadkach.
W przypadku usług transportowych moment wykonania usługi jest określony na dokumencie CMR. Spółka z pewnością posiada informacje, z jaką datą zostały wykonane usługi, a dokument CMR jedynie potwierdza ich wykonanie. Jeśli na dokumencie CMR datą wykonania usługi będzie data z roku 2004, to sprzedaż tej usługi powinna zostać zaliczona do przychodów 2004 r., bez względu na datę wystawienia faktur.
Obowiązek wystawienia faktury w przypadku usług transportowych powstaje w momencie otrzymania płatności, ale nie później niż 30 dni od daty wykonania usługi. W efekcie faktury VAT za usługi wykonane w 2004 r. powinny zostać wystawione nie później niż do 30 stycznia 2005 r., nie pojawią się wówczas trudności z prawidłowym ujęciem tych przychodów w księgach rachunkowych 2004 r. oraz rozliczeniem podatku dochodowego za dany rok.
Wystawianie faktur dopiero w momencie otrzymania dokumentu CMR skutkuje przesunięciem przychodów między okresami obrachunkowymi. Koszty związane z tymi przychodami, takie jak wynagrodzenia kierowców, koszty paliwa i napraw pojazdów, opłaty drogowe zostały ujęte w 2004 r. Jeśli więc przychody z tytułu usług wykonanych w 2004 r. przesuniemy do 2005 r., to nie zostanie zachowana zasada współmierności przychodów i kosztów.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK