| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługi naukowo-badawcze są opodatkowane VAT

Czy usługi naukowo-badawcze są opodatkowane VAT

Jesteśmy jednostką o statusie jednostki badawczo-rozwojowej i zajmujemy się świadczeniem usług naukowo-badawczych poprzez m.in. opracowywanie analiz i ocen dotyczących stanu i rozwoju poszczególnych dziedzin nauki i techniki, podejmowanie działalności w zakresie doskonalenia metod prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych. Czy nasze usługi podlegają VAT?

Zgodnie z poz. 5 załącznika nr 4 do ustawy o VAT usługi naukowo-badawcze (PKWiU 73) są zwolnione z podatku. Do usług tych polska klasyfikacja wyrobów i usług zalicza m.in. usługi badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych oraz nauk społecznych i humanistycznych. Na podstawie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych jednostka organizacyjna realizująca zadania ustawowe utworzona przez osobę fizyczną lub osobę prawną w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej może otrzymać status jednostki badawczo-rozwojowej. Korzysta też ona z przepisów o zwolnieniu jednostek badawczo-rozwojowych z podatków, opłat lub od cła. Stosuje się to odpowiednio do spółki handlowej, powstałej w wyniku komercjalizacji i prywatyzacji jednostki badawczo-rozwojowej.
Należy jednak pamiętać, że zwolnienie tych usług z VAT będzie tylko do końca bieżącego roku. Od 1 stycznia 2006 r. usługi naukowo-badawcze zostaną wykreślone z wykazu usług zwolnionych na podstawie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Jednocześnie przedsiębiorca niebędący jednostką badawczo-rozwojową może uzyskać na swój wniosek status centrum badawczo-rozwojowego. Status centrum badawczo-rozwojowego będzie mógł uzyskać przedsiębiorca, którego przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za rok obrotowy poprzedzający rok złożenia wniosku wyniosły co najmniej równowartość w złotych 800 000 euro oraz którego przychody netto ze sprzedaży wytworzonych przez siebie wyników badań lub prac rozwojowych stanowią co najmniej 50 proc. wspomnianych przychodów netto. Warunkiem jest też niezaleganie z zapłatą podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Usługi naukowo-badawcze będą w takim przypadku opodatkowane od 1 stycznia 2006 r. 22-proc. VAT, chyba że ustawodawca wprowadzi dla nich stawkę obniżoną.

PODSTAWA PRAWNA
• Art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz załącznik nr 4, poz. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK