| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstają różnice kursowe od należności

Kiedy powstają różnice kursowe od należności

Jesteśmy firmą budowlaną prowadzącą budowy na terenie Niemiec, w związku z tym wystawiamy faktury sprzedaży w euro, za które kontrahenci dokonują wpłat na nasz rachunek walutowy w banku. Według jakich kursów powinny być księgowane poszczególne zdarzenia gospodarcze i kiedy powstają różnice kursowe?

Gdyby środki z rachunku w euro zostały faktycznie przewalutowane na złote lub posłużyły zapłacie zobowiązania w euro, powstałyby nowe, także zrealizowane podatkowo różnice kursowe.
Zgodnie z zacytowanymi przepisami różnice kursowe są obliczane w tym przypadku w taki sam sposób zarówno do celów księgowych, jak i podatkowych. Różnica między ujęciem księgowym a podatkowym występuje wyłącznie w prezentacji. W księgach rachunkowych różnice kursowe dzielimy na dodatnie – ujmowane jako przychody finansowe, oraz na ujemne – koszty finansowe, bez względu na to, czy powstają one od przychodów/należności walutowych, czy od kosztów/zobowiązań walutowych. Zgodnie z przepisami podatkowymi przychody powinny zostać powiększone o dodatnie różnice kursowe, a pomniejszone o różnice ujemne.
Jeśli w naszym przykładzie płatność nastąpiłaby według kursu 3,9 PLN/EUR. Powstałaby ujemna różnica kursowa w kwocie 188,50 zł. Do celów księgowych przychód wynosiłby 4088,50 zł, a koszty finansowe 188,50 zł. Natomiast w deklaracji podatkowej przychód powinien być ujęty po pomniejszeniu o różnice kursowe, czyli w kwocie 3900 zł, bez uwzględniania kosztów.
UWAGA!
Inny sposób ujęcia różnic kursowych do celów podatkowych i bilansowych nie ma bezpośrednio wpływu na kwotę podatku dochodowego, ale może mieć np. na wysokość limitu obliczanego dla wydatków na cele reprezentacji i reklamy.

Agnieszka Rosińska i Marzanna Rytwińska
biegli rewidenci

• art. 30 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539
• art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


reklama

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »