| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstają różnice kursowe od należności

Kiedy powstają różnice kursowe od należności

Jesteśmy firmą budowlaną prowadzącą budowy na terenie Niemiec, w związku z tym wystawiamy faktury sprzedaży w euro, za które kontrahenci dokonują wpłat na nasz rachunek walutowy w banku. Według jakich kursów powinny być księgowane poszczególne zdarzenia gospodarcze i kiedy powstają różnice kursowe?

Gdyby środki z rachunku w euro zostały faktycznie przewalutowane na złote lub posłużyły zapłacie zobowiązania w euro, powstałyby nowe, także zrealizowane podatkowo różnice kursowe.
Zgodnie z zacytowanymi przepisami różnice kursowe są obliczane w tym przypadku w taki sam sposób zarówno do celów księgowych, jak i podatkowych. Różnica między ujęciem księgowym a podatkowym występuje wyłącznie w prezentacji. W księgach rachunkowych różnice kursowe dzielimy na dodatnie – ujmowane jako przychody finansowe, oraz na ujemne – koszty finansowe, bez względu na to, czy powstają one od przychodów/należności walutowych, czy od kosztów/zobowiązań walutowych. Zgodnie z przepisami podatkowymi przychody powinny zostać powiększone o dodatnie różnice kursowe, a pomniejszone o różnice ujemne.
Jeśli w naszym przykładzie płatność nastąpiłaby według kursu 3,9 PLN/EUR. Powstałaby ujemna różnica kursowa w kwocie 188,50 zł. Do celów księgowych przychód wynosiłby 4088,50 zł, a koszty finansowe 188,50 zł. Natomiast w deklaracji podatkowej przychód powinien być ujęty po pomniejszeniu o różnice kursowe, czyli w kwocie 3900 zł, bez uwzględniania kosztów.
UWAGA!
Inny sposób ujęcia różnic kursowych do celów podatkowych i bilansowych nie ma bezpośrednio wpływu na kwotę podatku dochodowego, ale może mieć np. na wysokość limitu obliczanego dla wydatków na cele reprezentacji i reklamy.

Agnieszka Rosińska i Marzanna Rytwińska
biegli rewidenci

• art. 30 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539
• art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »