| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatkowo zakup gruntu, na którym stoi pawilon

Jak rozliczyć podatkowo zakup gruntu, na którym stoi pawilon

Prowadzimy spółkę akcyjną. Posiadamy pawilon handlowy ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany. W bieżącym roku zakupiliśmy prawo własności gruntu, na którym stoi wspomniany pawilon, wraz ze służebnością za kwotę 30 000 brutto. Czy VAT od tej kwoty podlega odliczeniu? Kiedy ten wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych?

RADA
VAT związany z nabyciem przedmiotowego gruntu podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, o czym szerzej piszemy w uzasadnieniu. Wydatki te staną się kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie ewentualnego zbycia tego gruntu.

UZASADNIENIE
Grunty stanowią samodzielne, odrębne środki trwałe, niezależne od wzniesionych na nich budynków i budowli. Wartość nabytego gruntu zalicza się wprost do środków trwałych i ujmuje na koncie 010. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż na gruncie podatku dochodowego grunty nie podlegają amortyzacji (art. 16c pkt 1 updop). W konsekwencji wydatki na nabycie przedmiotowego gruntu nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Wydatki te staną się kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie ewentualnego zbycia tego gruntu (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) updop).
Jeśli chodzi o kwestię odliczenia VAT od zakupu, wyjaśnić należy, że możliwość ta jak najbardziej istnieje (zakładając, że nabycie gruntu ma związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez spółkę). W szczególności możliwości odliczenia nie wyklucza art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który wyłącza prawo do odliczenia w przypadkach, gdy wydatki na nabycie towarów i usług nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Co prawda, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie, między innymi, gruntów, lecz art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT jednoznacznie stanowi, że art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem gruntów.
Wnioski powyższe potwierdzają organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach, czego przykładem może być pismo Naczelnika II Urzędu Skarbowego Łódź Górna z 17 lutego 2005 r. (nr III-1/443/3/2005/ER, publ. http://sip.mf.gov.pl/), w którym czytamy, że:
grunt nie został wymieniony w ustawie jako towar, którego nabycie nie uprawnia do obniżenia podatku należnego o naliczony, pod warunkiem że zakup gruntu oraz innych usług z tym związanych służyć będzie czynnościom opodatkowanym – podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku należnego przy nabyciu gruntu, w tym od zakupów związanych pośrednio z jego nabyciem.
Warto zauważyć, iż możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem gruntu oznacza, że wartością początkową nabywanych przez podatników gruntów jest ich cena nabycia netto, a nie brutto (art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości oraz art. 16g ust. 3 updop).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK