| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można potwierdzić faksem odbiór faktury korygującej

Czy można potwierdzić faksem odbiór faktury korygującej

Czy faktura korygująca musi być potwierdzona przez nabywcę oryginalnym podpisem? Czy można potwierdzić odbiór takiej faktury faksem?

RADA
Tak, zawiadomienie o potwierdzeniu otrzymania faktury korygującej może być dokonane w dowolnej formie.
UZASADNIENIE
W przypadku gdy po wystawieniu pierwotnej faktury udzielono rabatów, podwyższono cenę, stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w innej pozycji faktury, podatnik ma obowiązek wystawienia faktury korygującej.
W każdym z tych przypadków, a więc zarówno, kiedy korekta dotyczy zwiększenia, zmniejszenia lub pozostaje neutralna dla podatku należnego, sprzedawca ma obowiązek posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę (§ 16 ust. 4 i § 17 ust. 6 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. w sprawie faktur). Tylko w niektórych przypadkach potwierdzenie to nie jest potrzebne (np. eksport towarów).
ZAPAMIĘTAJ
Sprzedawca ma obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.
Przepisy rozporządzenia w sprawie faktur nie określają wprost, w jakiej formie nabywca ma obowiązek potwierdzić fakt otrzymania faktury korygującej. Mówi się jedynie, że potwierdzenie to stanowi podstawę do obniżenia lub podwyższenia kwoty podatku należnego.
WAŻNE
Dlatego też należy przyjąć, że potwierdzenie faktu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów i usług może być dokonane w dowolnej formie.
W związku z powyższym nabywca, w tym przypadku Pani, ma prawo wykorzystać wszelkie dostępne środki, za pomocą których można przekazać sprzedawcy potwierdzenie otrzymania faktury korygującej.
Tak więc, jeżeli faktura korygująca została Pani przesłana w formie listu poleconego, dla sprzedawcy dowodem otrzymania przez Panią tej faktury może być potwierdzenie zwrotne odbioru tego listu. W przypadku gdy obie strony transakcji dysponują faksem (w tym przypadku Pani i kontrahent), dopuszczalne jest przesłanie podpisanej faktury korygującej za pomocą tego właśnie urządzenia. Takie rozwiązania znajdą zastosowanie w szczególności w przypadkach, gdy kontrahenci mają siedziby w różnych miejscowościach i nie mają możliwości bezpośredniego przekazania i odbioru faktury korygującej. Dzięki takim formom potwierdzenia odbioru faktury korygującej sprzedawca może dokonać korekty podatku należnego bez konieczności czekania, aż otrzyma z powrotem oryginalnie podpisaną kopię faktury korygującej.
Stanowisko takie potwierdzają również organy skarbowe. Jako przykład można wskazać pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli z 15 grudnia 2004 r., nr IV/443/94/2004, w którym stwierdzono: (...) zawiadomienie o potwierdzeniu faktu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów i usług może być dokonane w dowolnej formie. Może być to zwrotne potwierdzenie odbioru wysłanej pocztą, w formie listu poleconego, przesyłki zawierającej fakturę korygującą, może być to pisemne odrębne potwierdzenie faktu otrzymania takiej faktury korygującej, może być to przesłana zwrotnie kopia podpisanej faktury korygującej, może to być również fax podpisanej faktury korygującej. Żaden bowiem przepis nie stanowi, iż musi to nastąpić w specjalnej formie, np. oryginalne potwierdzenie podpisem faktury korygującej przez nabywcę (...).
• § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Katarzyna Owczarek
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »