| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przyspieszona amortyzacja nowych kontenerów

Przyspieszona amortyzacja nowych kontenerów

Jesteśmy spółką zajmującą się transportem ciężarowym. W sierpniu br. kupiliśmy nowe kontenery, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych we wrześniu. Czy na podstawie przepisu art. 16k ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możemy w bieżącym roku podatkowym skorzystać z prawa dokonywania odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30 proc. wartości początkowej, bez względu na okres wprowadzenia ich do ewidencji. Jak długo możemy korzystać z przyspieszonej amortyzacji?

Analizując stan przedstawiony w pytaniu, nie ma przeszkód, aby w roku wprowadzenia kontenera do ewidencji środków trwałych dokonać 30-proc. odpisu w koszty uzyskania przychodów jednorazowo we wrześniu br., tj. w miesiącu wprowadzenia środka do ewidencji. Można też rozbić taki odpis na części i dokonywać go zgodnie z zasadami wykazanymi w art. 16h ust. 4 ustawy, tj. w równych ratach miesięcznych, kwartalnych lub jednorazowo na koniec roku.
Wprowadzony ustawą z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 141, poz. 1179) zapis daje podatnikom możliwość dokonania w pierwszym roku 30-proc. odpisu amortyzacyjnego wobec fabrycznie nowych środków trwałych zaliczanych do grup 3–6 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). Pojęcie „fabrycznie nowy” nie jest zdefiniowane w ustawie podatkowej. Stosując wykładnię językową należy przyjąć, że są to środki, które nie były wcześniej w ogóle używane i eksploatowane zgodnie z ich przeznaczeniem ani przez podatnika, ani przez podmiot, od którego zostały nabyte, przy czym zbywcą nie musi być fabryka czy innego rodzaju zakład produkcyjny.
Z ustawowego sformułowania, zgodnie z którym odpisu dokonuje się jednorazowo „nie wcześniej jednak niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji” – wynika, że takiego jednorazowego odpisu można dokonać już w miesiącu, w którym środek ten został wprowadzony do ewidencji. Jest to odstępstwo od ogólnej zasady, zgodnie z którą odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątkowy został wprowadzony do ewidencji.
30-proc. odpisu mamy prawo dokonać w pierwszym roku, niezależnie od miesiąca wprowadzenia tego środka do ewidencji i liczby pozostałych miesięcy do końca roku.
Jeżeli 30-proc. odpis jest niższy od odpisów obliczonych metodą degresywną przy zastosowaniu współczynnika 2, podatnicy mogą w pierwszym roku dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawki z „Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych” podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 3. W tym przypadku roczną kwotę amortyzacji ustala się w proporcji do liczby pełnych miesięcy pozostałych do końca roku, od momentu wprowadzenia środków trwałych do ewidencji. W następnych latach podatkowych podatnik może wybrać metodę liniową lub degresywną.
Przyspieszoną metodę może stosować wobec fabrycznie nowych środków trwałych grupy 3–6 KŚT. Kontenery należą do rodzaju 681, grupy 6 KŚT – urządzenia techniczne. Podstawowa stawka z „Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych” wynosi dla kontenerów 18 proc.
Maria Majewska
Podstawa prawna:
art. 16k ust. 4–6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »