| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie dochodu powstałego przy przekazaniu majątku likwidowanej spółki udziałowcowi

Opodatkowanie dochodu powstałego przy przekazaniu majątku likwidowanej spółki udziałowcowi

Nasza spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. Jednym z naszych udziałowców jest spółka mająca siedzibę w Niemczech. Czy przekazując majątek udziałowcowi niemieckiemu wynikły z podziału likwidacyjnego spółki, mamy obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez tego wspólnika?

Wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Opodatkowaniu podlega przychód, z którego wyłącza się część odpowiadającą kosztowi nabycia lub objęcia udziałów. Od tak ustalonego dochodu likwidowana spółka jako płatnik jest obowiązana pobrać i odprowadzić zryczałtowany 19-proc. podatek. W przypadku udziałowców zagranicznych 19-proc. podatek pobiera się jednak, jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą z Niemcami podatek pobrany przez płatnika od dywidendy w Polsce wynosi:
• 5 proc. kwoty dywidendy brutto, jeżeli odbiorca jest spółką rozporządzającą bezpośrednio co najmniej 25 proc. kapitału spółki wypłacającej dywidendy,
• 15 proc. kwoty dywidendy brutto we wszystkich innych przypadkach.
Warunkiem pobrania podatku zgodnie z umową jest przedstawienie płatnikowi przez udziałowca certyfikatu rezydencji, czyli zaświadczenia o siedzibie podmiotu wydanego przez organ podatkowy stosownego państwa.
Przepis art. 10 ust. 4 umowy zawartej z Niemcami mówi o dywidendach, za które uznaje się wpływy z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również wpływy pochodzące z innych udziałów w spółce, które według prawa podatkowego państwa, w którym spółka wydzielająca dywidendy ma siedzibę, zrównane są z wpływami z akcji. Przepis umowy definiując pojęcie dywidendy odwołuje się w pewnym zakresie do wewnętrznych źródeł prawa podatkowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych za dochody z udziałów w zyskach osób prawnych uznaje nie tylko dywidendy, ale cały katalog świadczeń wymienionych w art. 10 ustawy. Między innymi dochodem tym jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Oznacza to, że majątek likwidowanej spółki, w rozumieniu umowy z Niemcami, podlega opodatkowaniu tak jak dywidenda.
Weronika Kruszyna
Podstawa prawna:
art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 22 ust. 2, art. 26 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),
art. 10 umowy z 18 grudnia 1972 r. między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »