| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie dochodu powstałego przy przekazaniu majątku likwidowanej spółki udziałowcowi

Opodatkowanie dochodu powstałego przy przekazaniu majątku likwidowanej spółki udziałowcowi

Nasza spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. Jednym z naszych udziałowców jest spółka mająca siedzibę w Niemczech. Czy przekazując majątek udziałowcowi niemieckiemu wynikły z podziału likwidacyjnego spółki, mamy obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez tego wspólnika?

Wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Opodatkowaniu podlega przychód, z którego wyłącza się część odpowiadającą kosztowi nabycia lub objęcia udziałów. Od tak ustalonego dochodu likwidowana spółka jako płatnik jest obowiązana pobrać i odprowadzić zryczałtowany 19-proc. podatek. W przypadku udziałowców zagranicznych 19-proc. podatek pobiera się jednak, jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą z Niemcami podatek pobrany przez płatnika od dywidendy w Polsce wynosi:
• 5 proc. kwoty dywidendy brutto, jeżeli odbiorca jest spółką rozporządzającą bezpośrednio co najmniej 25 proc. kapitału spółki wypłacającej dywidendy,
• 15 proc. kwoty dywidendy brutto we wszystkich innych przypadkach.
Warunkiem pobrania podatku zgodnie z umową jest przedstawienie płatnikowi przez udziałowca certyfikatu rezydencji, czyli zaświadczenia o siedzibie podmiotu wydanego przez organ podatkowy stosownego państwa.
Przepis art. 10 ust. 4 umowy zawartej z Niemcami mówi o dywidendach, za które uznaje się wpływy z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również wpływy pochodzące z innych udziałów w spółce, które według prawa podatkowego państwa, w którym spółka wydzielająca dywidendy ma siedzibę, zrównane są z wpływami z akcji. Przepis umowy definiując pojęcie dywidendy odwołuje się w pewnym zakresie do wewnętrznych źródeł prawa podatkowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych za dochody z udziałów w zyskach osób prawnych uznaje nie tylko dywidendy, ale cały katalog świadczeń wymienionych w art. 10 ustawy. Między innymi dochodem tym jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Oznacza to, że majątek likwidowanej spółki, w rozumieniu umowy z Niemcami, podlega opodatkowaniu tak jak dywidenda.
Weronika Kruszyna
Podstawa prawna:
art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 22 ust. 2, art. 26 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),
art. 10 umowy z 18 grudnia 1972 r. między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK