| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy samochód musi być własnością pracownika

Czy samochód musi być własnością pracownika

W prowadzonej działalności pokrywam wydatki związane z wykorzystywaniem samochodów przez moich pracowników. Czy wydatki te mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w sytuacji, gdy niektórzy z pracowników nie są właścicielami wykorzystywanych samochodów?

Przepisy podatkowe formułują określone warunki, przy spełnieniu których możliwe jest zaliczenie określonych wydatków ponoszonych z tytułu używania samochodów na potrzeby zakładu pracy w poczet kosztów podatkowych, ale wyłącznie pod warunkiem zadośćuczynienia określonym dla podatnika rygorom formalnym.
Przepisy różnicują sposób rozliczania tych kosztów w zależności od tego, czy mamy do czynienia z jazdami lokalnymi, czy też podróżą służbową (jazdami zamiejscowymi). W orzecznictwie słusznie wskazano, iż w świetle obowiązujących przepisów nie ma uzasadnionych prawnie podstaw do przyjęcia, że warunkiem uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na użytek podatnika w celu podróży służbowej jest to, by pracownik był właścicielem samochodu i osobiście nim kierował (wyrok NSA z 15 marca 2000 r., sygn. akt SA/Sz 59/99, niepublikowany). Przepisy traktują o używaniu samochodów przez pracowników na potrzeby podatnika, jednocześnie nie formułują dodatkowych warunków, zgodnie z którymi wykorzystywany samochód ma stanowić własność pracownika. Również rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r., które określa zasady rozliczania samochodów używanych dla celów pracodawcy, mówi o samochodach niebędących własnością pracodawcy, a jednocześnie niebędących własnością pracownika.
Późniejsze ewentualne rozliczenia między pracownikiem a osobą trzecią, będącą właścicielem samochodu, nie mogą wpływać na wykładnię funkcjonalną tych przepisów i możliwość zaliczenia w poczet kosztów poniesionych wydatków.

Dariusz Strzelec

Podstawa prawna:
• art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
• rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK