| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce

Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce

Czy dochody ze sprzedaży udziałów w spółce przez fundację, której celem statutowym jest m.in. prowadzenie domów pomocy społecznej, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b updop w części przeznaczonej na budowę domu spokojnej starości?

Odpowiedź
Tak, dochody ze sprzedaży posiadanych przez fundację udziałów w spółce mogą podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b updop – w części przeznaczonej na cele statutowe, w tym również na budowę domu spokojnej starości.
Uzasadnienie
Wolne od podatku są dochody podatników, z określonymi zastrzeżeniami, których celem statutowym jest m.in. działalność w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów – w części przeznaczonej na te cele (art. 17 ust. 1 pkt 4 updop).
Jak wynika ze statutu załączonego do listu Czytelnika, celem fundacji jest m.in. prowadzenie domów pomocy społecznej dla ludzi w podeszłym wieku, wspieranie działań na rzecz ludzi starszych, chorych, w trudnej sytuacji materialnej, prowadzenie rehabilitacji zdrowotnej wśród ludzi starszych, organizowanie im życia kulturalnego.
Prowadzenie domów pomocy społecznej mieści się w ramach zadań wymienionych w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Zatem działalność fundacji zawiera się w celach statutowych określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, podlegających zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie tego przepisu.
Zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany m.in. na nabycie środków trwałych służących bezpośrednio realizacji celów statutowych. A budowa domu spokojnej starości jest formą nabycia środków trwałych służących bezpośrednio realizacji celów statutowych fundacji.

Joanna Nowicka

Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538)


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK