| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce

Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce

Czy dochody ze sprzedaży udziałów w spółce przez fundację, której celem statutowym jest m.in. prowadzenie domów pomocy społecznej, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b updop w części przeznaczonej na budowę domu spokojnej starości?

Odpowiedź
Tak, dochody ze sprzedaży posiadanych przez fundację udziałów w spółce mogą podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b updop – w części przeznaczonej na cele statutowe, w tym również na budowę domu spokojnej starości.
Uzasadnienie
Wolne od podatku są dochody podatników, z określonymi zastrzeżeniami, których celem statutowym jest m.in. działalność w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów – w części przeznaczonej na te cele (art. 17 ust. 1 pkt 4 updop).
Jak wynika ze statutu załączonego do listu Czytelnika, celem fundacji jest m.in. prowadzenie domów pomocy społecznej dla ludzi w podeszłym wieku, wspieranie działań na rzecz ludzi starszych, chorych, w trudnej sytuacji materialnej, prowadzenie rehabilitacji zdrowotnej wśród ludzi starszych, organizowanie im życia kulturalnego.
Prowadzenie domów pomocy społecznej mieści się w ramach zadań wymienionych w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Zatem działalność fundacji zawiera się w celach statutowych określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, podlegających zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie tego przepisu.
Zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany m.in. na nabycie środków trwałych służących bezpośrednio realizacji celów statutowych. A budowa domu spokojnej starości jest formą nabycia środków trwałych służących bezpośrednio realizacji celów statutowych fundacji.

Joanna Nowicka

Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538)


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK