| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Podział kosztów

Podział kosztów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług hotelowych. Żona zawiesiła swoją działalność. Posiadamy też rozdzielność majątkową. Jednak przed rozdzieleniem majątku i w czasie, gdy również żona prowadziła działalność gospodarczą, kupiliśmy budynek hotelowy. Czy wydatki na remont lub ulepszenie ponoszone przez moją firmę można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy należy je dzielić w zależności od posiadanego udziału w budynku?

Ze stanu faktycznego wynika, że żona zawiesiła swoją działalność gospodarczą, a więc nie wykorzystuje budynku hotelowego stanowiącego współwłasność małżonków.
W świetle powołanych przepisów firma małżonka, w przypadku zaliczenia budynku hotelowego do środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej, ma prawo odpisać wydatki na remont w koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, pod warunkiem że efektem wykonanych prac remontowych nie jest zwiększenie wartości technicznej, użytkowej, a w konsekwencji wartości początkowej środka trwałego stanowiącej podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.
Natomiast wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie środka trwałego, które zgodnie z odrębnymi przepisami powiększają wartość tego środka stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, nie są uznawane za koszt uzyskania przychodu.

Maria Tatarska
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk

Podstawy prawne
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK